Aktualności

Ktoś świeci latarką na moją posesję, chce się włamać! Proszę o pomoc!

Data publikacji 23.11.2022

Tylko dzisiejszej nocy dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach otrzymał cztery zgłoszenia dotyczące podejrzanych osób, które kręcą się wieczorem w rejonie ich posesji. Czujność mieszkańców, szybka reakcja oraz zgłoszenie na Policję uniemożliwiły w trzech przypadkach włamania. Niestety do jednego mieszkania włamywacz dostał się przez drzwi balkonowe i skradł pozostawione mienie. Łupem złodzieja padła biżuteria oraz perfumy.

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. Niestety, często w okresie przed zbliżającymi się świętami dochodzi do większej liczby włamań i kradzieży. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Tylko wczoraj kozieniccy policjanci otrzymali cztery zgłoszenia dotyczące podejrzanych osób, które kręcą się w rejonie posesji zgłaszających.

Jak to wyglądało?

Kobieta siedząca sama w domu z małym dzieckiem w pewnym momencie zauważyła, że na jej posesji przy budynkach gospodarczych zapaliła się czujka ruchu. Gdy wyjrzała przez okno, zobaczyła nieznanego mężczyznę, który świecił latarką po budynku. Wtedy natychmiast wybrała telefon na Policję. Jej szybka reakcja spowodowała, że na miejsce natychmiast zostali skierowani Policjanci. Włamywacza na szczęście nic nie ukradł. Innym przykładem jest kolenie zgłoszenie. Ciemna noc, szczekanie głośne psów. Mieszkaniec nagle się obudził, była godzina 3. Dzięki umieszczonym kamerom  na swoim mieszkaniu zauważył, jak przy jego posesji kręci się obca osoba, również świecąca latarką na jego posesję. Nagle na posesji zapalone zostało oświetlenie przez właściciela. Dzięki takiej czujności również nie doszło żadnego przestępstwa.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy: zauważysz nieznane Ci osoby, kręcone się bez celu w pobliżu Twojego domu. Spróbuj zapamiętać ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustaleniu tożsamości włamywacz; widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że go nie ma w domu; zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz, lub obcą niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.); niespodziewanie odwiedza Cię nieznajoma osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia informacji o okolicy.

Przed wyjazdem z domu zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na popularnych teraz portalach społecznościowych.

Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki.

Podczas naszej dłuższej nieobecności poprośmy zaufaną osobę, by zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Niezawodny będzie w tym przypadku życzliwy sąsiad. Niech zerknie na nasze mieszkanie czy dom podczas naszej nieobecności. Być może pozostawienie komuś zaufanemu kluczy do naszego mieszkania, będzie też dobrym pomysłem. Od czasu do czasu taka osoba może pojawić się w naszym miejscu zamieszkania, otworzyć okna, włączyć światło na chwilę, tak by sprawić wrażenie, że domownicy jednak przebywają u siebie.

Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodów i rowerów. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.

Pamiętajmy - we wszystkich sprawach dotyczących problematyki bezpieczeństwa zawsze możecie Państwo zwrócić się do dzielnicowego, który udzieli informacji lub porady.

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony