Aktualności

Działania grupy „SPEED”

Data publikacji 28.11.2022

54 skontrolowane pojazdy, 49 ujawnionych wykroczeń, 1 zatrzymane prawo jazdy za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. To wynik tygodniowej akcji mazowieckiej grupy „SPEED”, która działała na terenie powiatu kozienickiego.

Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, policjanci z kozienickiego wydziału ruchu drogowego sukcesywnie prowadzą akcję „SPEED”.
Podczas tygodniowej akcji policjanci mazowieckiej grupy "SPEED", która działała na terenie powiatu kozienickiego, skontrolowali 54 pojazdy, ujawnili 1 wykroczeń, w tym 28 związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Mundurowi zatrzymali ponadto 1 prawo jazdy.


W dniu 25 listopada funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że mężczyzna jadący samochodem marki Citroen w miejscowości Brzozówka gm. Grabów nad Pilicą,  źle się poczuł i potrzebował pomocy medycznej. Na miejsce został skierowany również patrol SPEED. Jak się okazało, 64-latek był pod wpływem alkoholu, a badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało niemal 2,5 promila alkoholu.


Coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbardziej zagorzałych zwolenników poruszania się z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.


Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze działa grupa „SPEED”. Policjanci działają zdecydowanie, ukracając karygodne zachowania na drodze i są wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.


Grupa „SPEED” działa na terenie całego garnizonu mazowieckiego, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.


 

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony