Aktualności

Działania "Alkohol i Narkotyki" - podsumowanie

Data publikacji 07.06.2017

Wczoraj od rana, na terenie całego kraju prowadzona była policyjna akcja "Alkohol i Narkotyki". Działania prewencyjno - kontrolne miały na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Na drogach pow. kozienickiego policjanci skontrolowali 353 kierujących. Zatrzymali jednego kierującego, który kierował autem po spożyciu alkoholu – kierujący stracił prawo jazdy

Należy pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie,  jest według statystyk jednym z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym i jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka może grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. 

Ponadto od 1 czerwca 2017 r., zaostrzyły sie kary dla kierujących w stanie nietrzeźwości oraz uciekających przed policją:

W Kodeksie Karnym dodano nowy przepis - art. 178b – który zaostrza odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej (dotychczas było to wykroczenie). Kierowca, który dopuści się takiego czynu może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Kolejno sądy będą obligatoryjnie orzekały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za przestępstwo określone w artykułach: 178b (niezatrzymanie się do kontroli drogowej), 180a (prowadzenie pojazdu pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień), 244 (niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych). Zmiana wprowadzona w art. 178 §1 zakłada surowszą odpowiedzialność dla kierowcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości (pod wpływem środka odurzającego), który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym (lub ciężki uszczerbek na zdrowiu) – minimum 2 lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary. Z kolei za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów (art. 244) sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności do 5 lat (dotychczas do lat 3).

Kozieniccy policjanci, podczas wczorajszych działań zatrzymali Kozienicach  59-letniego mężczyznę, który kierował samochodem po spożyciu alkoholu. Kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy. Działania Alkohol i Narkotyki będą kontynuowane na terenie powiatu kozienickiego.

 

Autor : mł. asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony