Aktualności

POLICJANCI ZABEZPIECZALI PONAD 100 SZTUK NIEWYBUCHÓW Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ

Data publikacji 15.04.2023

Na terenie gminy Magnuszew znalezione zostały pociski artyleryjskie. Było ich ponad 100 sztuk. O niebezpiecznych pozostałościach z czasów II Wojny Światowej policjantów poinformował mieszkaniec powiatu, który na swoim polu wykonywał prace rolne. Zabezpieczone niewybuchy zostały zneutralizowane na poligonie przez 34 Patrol saperski – 1 batalion drogowo mostowy z Dęblina. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać, czy też przenosić.

Kilka dni temu Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach otrzymał zgłoszenie, że na jednym z pól rolnych, mężczyzna podczas prac polowych zauważył dwa przedmioty przypominające pociski artyleryjskie. Na miejsce został skierowany policjant z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą, którzy potwierdzili, że rzeczywiście są to pociski artyleryjskie. Funkcjonariusze do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczali niebezpieczne znalezisko. Następnie saperzy z 34 patrolu saperskiego z Dęblina,  zabrali pociski do neutralizacji na wyznaczonym poligonie.

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno dotykać, ani przenosić czy rozbrajać. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Jeśli jest to możliwe, do czasu przyjazdu służb, takie miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

 

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony