Aktualności

Chciała sprzedać książki, a straciła blisko 28 tys. złotych

Data publikacji 24.05.2023

Na portalu ogłoszeniowym wystawiasz produkt na sprzedaż. W celu jej potwierdzenia otrzymujesz wiadomość z linkiem. Klikasz. Tam musisz wpisać dane osobowe, login i hasło do bankowości elektronicznej. Uważaj, to jest wiadomość od oszustów. Tym razem ich ofiarą stała się mieszkanka powiatu kozienickiego, która chciała sprzedać książki, a straciła blisko 28 tysięcy złotych.

Do kozienickich policjantów zgłosiła się 18-letnia mieszkanka powiatu. Kobieta poinformowała, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż książki.

Za jego pośrednictwem  otrzymała informację z portalu ogłoszeniowego o sprzedanym przedmiocie z danymi kupującego oraz żądaniem zalogowania się na stronie bankowej za pośrednictwem strony i linku, który otrzymała.

Po wejściu w niego wpisała dane osobowe oraz dane do bankowości elektronicznej.

W międzyczasie strona się zawiesiła, więc ponownie kliknęła link. Kobieta tuż po transakcji otrzymała połączenie telefoniczne, gdzie podczas rozmowy uzyskała informację, że jej dane nie zgadzają się i proszą, o kolejną weryfikację co też sprzedająca książki uczyniła.

 Kiedy otrzymała wiadomość od swojego banku, o zaciągniętej pożyczce  na kwotę 20 000 zł wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych! Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze. Bądźmy czujni nie tylko na portalach ogłoszeniowych, ale również, gdy:

   zadzwoni ktoś z rodziny z prośbą o pieniądze, których pilnie potrzebuje- rozłącz się i skontaktuj się sam z osobą, która rzekomo potrzebuje Twojej pomocy!

   zadzwoni ktoś, kto podał się za funkcjonariusza CBŚP i twierdzi, że Twoje oszczędności są zagrożone… - Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych czynnościach!

   Weryfikuj tożsamość osób, które do Ciebie dzwonią!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Autor:  podkom. Ilona Tarczyńska

 
Powrót na górę strony