Aktualności

Dwóch kierujących bez prawa jazdy. Jeden kierował samochodem pomimo braku uprawnień do kierowania, drugi z sądowym zakazem

Data publikacji 05.10.2023

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo braku uprawnień do kierowania, jak również ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W środę (4.10) policjanci ruchu drogowego około godz. 16:40 w miejscowości Wilczkowice Dolne na drodze krajowej K79 zatrzymali do kontroli drogowej audi. Kierujący pojazdem jechała w obszarze zabudowanym z prędkością 76 km/h. W trakcie kontroli okazało się jednak, że to nie jedyne jego przewinienie. Policjanci po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach ustalili, że 40-letni mieszkaniec pow. zwoleńskiego ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami za nieuregulowane alimenty. 
Kolejnym nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się mieszkaniec Grójca, który został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Mniszew. 68-latek kierując volkswagenem nie zastosował się do linii podwójnej ciągłej. Podczas dalszej kontroli okazało się, że mężczyzna ma orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Teraz mężczyźni odpowiedzą przed sądem. 40-latek za kierowanie bez uprawnień, a 68-latek za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. 
 
Policjanci przypominają:
W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie miał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 1 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.
 
Przypominamy, że za jazda pomimo zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem. Zgodnie z artykułem 244 kodeksu karnego czyn zabroniony polega na niestosowaniu się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Sprawcy takiego czynu grozi odpowiedzialność karna od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Autor: podkom. Ilona Tarczyńska
Powrót na górę strony