Aktualności

Lipscy policjanci dbają o bezpieczeństwie nad Wisłą

Data publikacji 08.07.2024

Jak co roku o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą zadbają policjanci pełniący służbę na łodziach policyjnych. Mundurowi, patrolując rzekę, zwracać będą uwagę na wszelkie niebezpieczne zachowania na wodzie. W ramach służby będą kontrolować „dzikie kąpieliska” oraz linię brzegową rzeki Wisły.

Wakacje, słoneczna pogoda zachęcają do wypoczynku nad wodą. Musimy jednak pamiętać, z czym wiąże się taki wypoczynek. Jest to nie tylko przyjemność i zabawa, niestety, gdy wykażemy się lekkomyślnością, może pojawić się zagrożenie mogące doprowadzić do tragedii.

Zadaniem patrolujących wody policjantów jest sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Bo jak wynika z policyjnych obserwacji, najczęściej to właśnie alkohol w połączeniu z lekkomyślnością i lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii na wodzie. Groźne jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk.

Policyjni „wodniacy” są specjalnie przeszkoleni do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Do końca tego sezonu letniego policjanci dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Będą także zwracać uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby.

Policjanci apelują również  do rodziców o wzmożenie nadzoru nad dziećmi podczas długo oczekiwanego wypoczynku. Przestrzegają przed wchodzeniem do wody na niestrzeżonych kąpieliskach oraz przebywaniem nad wodą osób małoletnich bez opieki dorosłego. Przypominają, że pływanie łódką lub kajakiem po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, a kierowanie łodzią motorową w stanie nietrzeźwości – przestępstwem.

#kręcimniebezpieczeństwonadwodą

#myśltrzeźwonadwodą

 

KPP w Lipsku

Powrót na górę strony