SZKOLENIE RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH
Rozpoczął się cykl szkoleń w ramach współpracy pomiędzy lipską policją a Zespołem Ratownictwa Medycznego. Policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku uczą, jak należy bronić się przed atakiem agresywnego pacjenta.
We wtorek (25.03) personel Zespołu Ratownictwa Medycznego w Lipsku pod okiem doświadczonych mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku uczyli się, jak należy bronić się przed atakiem agresywnego pacjenta. Ćwiczenia odbywały się w pomieszczeniu szpitalnym. Głównym celem zajęć było przeszkolenie ratowników w zakresie samoobrony. Pod okiem policyjnych instruktorów uczestnicy szkolenia poznali sposoby i techniki obezwładniania osoby wykorzystywane w sytuacjach wysokiego ryzyka z udziałem tzw. „ trudnego pacjenta”. W trakcie podejmowanych czynności ratunkowych medycy są często narażeni na atak ze strony nietrzeźwych osób, a nawet samych poszkodowanych. Często też osoby takie znajdują się pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.
Należy pamiętać, że nie tylko policjanci, ale i ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków są funkcjonariuszami publicznymi. Korzystają z takiej samej ochrony prawnej, a każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej, bądź czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Asp. Monika Karasińska