Aktualności

UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Data publikacji 02.03.2018

Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odbyła się uroczystość wręczenia mazowieckim policjantom odznaczeń resortowych. Funkcjonariusze odebrali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Tomasza Michułki oraz Zastępców odznaki „Zasłużony Policjant”. Wydarzenie odbyło się nieprzypadkowo, gdyż było uhonorowaniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych o nadaniu odznaki „Zasłużony Policjant” uhonorowanych zostało 45 funkcjonariuszy. Pięciu z nich odebrało złote odznaki, dwunastu srebrne, a dwudziestu ośmiu brązowe.

Kolejnych 13 osób otrzymało Medal „Za Zasługi dla Policji”, w tym gronie znalazł się Mariusz Strąk Wójt Gminy Sienno z powiatu lipskiego.

W tym dniu obchody 8 Rocznicy Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się również w Lipsku. Rozpoczęły się Mszą Świętą, po której wszyscy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie został odegrany Hymn Państwowy oraz odczytano Apel Pamięci Wyklętych – Niezłomnych przez pododdział strzelców z Lipska i Sienna. Wygłoszonych tez zostało kilka okolicznościowych przemówień. Odmówiona została modlitwa za zamordowanych i zmarłych żołnierzy polskiej konspiracji. Wartę honorową przy pomniku tradycyjnie pełnili policjanci, strzelcy, strażacy i harcerze.

Komendant Powiatowy Policji w Lipsku wspólnie ze Starostą Powiatu Lipskiego, Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Burmistrzem Miasta i Gminy Lipsko, Z-cą Nadleśniczego Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Marculach, Z-cą Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Zwoleniu, Związkiem Harcerstwa Polskiego, ZS „Strzelec” OSW Jednostką Strzelecką nr 1005, Dyrektor Lipskiego Centrum Kultury, przewodniczącym Towarzystwa Ziemi Lipskiej ,,Powiśle’’, przedstawicielem Wojewody Mazowieckiego Moniką Wziątek-Kaim, przybyłymi delegacjami z powiatu, miasta i gminy, instytucji oraz stowarzyszeń, na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego przy Krzyżu Katyńskim złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wszyscy przemaszerowali do Lipskiego Centrum Kultury, gdzie na sali widowiskowej odbyła się projekcja filmu ,,Z archiwum IPN - Franciszek Jaskulski "Zagończyk"”. Następnie otwarta została wystawa ,,Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956" - udostępnione przez Lubelski Oddział IPN. Ponadto Komenda Powiatowa Policji w Lipsku przygotowała stoisko promocyjne, na którym zaprezentowano sprzęt, który wykorzystywany jest w codziennej służbie. Na zakończenie zaproszeni goście wraz z gospodarzami zwiedzili stałą wystawę historyczną znajdującą się w galerii regionalnej LCK w Lipsku.

 

 

Autor: sierż. szt. Monika Karasińska/Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony