Aktualności

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Data publikacji 02.05.2018

2 maja każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez wywieszenie flagi państwowej w swoim domu lub w inny sposób m.in. poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju uroczystościach związanych z Dniem Flagi Rzeczypospolitej. MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik "Biało-Czerwona".

W środę 2 maja przed siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku uroczyście obchodzono Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. O godzinie 7.30 przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt flaga państwowa oraz odczytany list Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych.

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady. Temu służy opracowany w MSWiA miniprzewodnik „Biało-Czerwona”.

Publikacja wskazuje m.in. różnice między flagą, a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Miniprzewodnik przypomina także, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne wyłącznie na barwach narodowych.

Jest wiele form eksponowania barw narodowych np. są noszone w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej. Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który poniżej jest dostępny do pobrania.

 

Autor: sierż. szt. Monika Karasińska

Powrót na górę strony