Aktualności

ODWIEDŹ KMZB I PRZEKAŻ INFORMACJE O ZAGROŻENIACH W TWOJEJ OKOLICY

Data publikacji 28.06.2018

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym z trzech filarów uspołecznienia działań Policji. Zapewnienie właściwego funkcjonowania tej aplikacji, będącej narzędziem bezpośredniej komunikacji z mieszkańcami, pozostaje jednym z priorytetów działań Policji.

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już dużo mieszkańców naszego powiatu. Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112.

Od początku tego roku mieszkańcy pow. lipskiego z takiej formy powiadamiania Policji skorzystali 158 razy (od poczatku funkcjonowania mapy ponad 700). Zgłoszenia mieszkańców dotyczyły najczęściej przekraczania dozwolonej prędkości – 63, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych -30, niewłaściwa infrastruktura drogowa – 18. Inne kategorie wskazywane przez lokalną społeczność to np. nieprawidłowe parkowanie i dzikie wysypiska.

Policjanci zachęcają mieszkańców powiatu lipskiego go do korzystania z tej formy  komunikacji z Policją. Krajowa Mapa Zagrożeń dostępna jest pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Prosimy, aby z narzędzia korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Powrót na górę strony