Aktualności

PRZEKAŻ INFORMACJE O ZAGROŻENIACH W TWOJEJ OKOLICY! ZA POMOCĄ KMZB

Data publikacji 08.01.2020

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem komunikowania się mieszkańców z Policją. Świadczy o tym liczba zgłoszeń przekazanych Policji. To interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Dzięki temu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już dużo mieszkańców  powiatu lipskiego. Liczba zgłoszeń z roku na rok wzrasta. Jednak są jeszcze tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Aplikacja jest również świetnym narzędziem do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja.

W 2019 roku mieszkańcy naszego powiatu 404 razy powiadamiali Policją o zaobserwowanych zagrożeniach. Zgłoszenia mieszkańców dotyczyły najczęściej przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowego parkowania, niewłaściwej infrastruktury drogowej, a także grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Policjanci zachęcają mieszkańców powiatu lipskiego do korzystania z tej formy  komunikacji z Policją. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Jednak apelujemy o rozsądne korzystanie z aplikacji ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Pamiętajmy, że zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony