Aktualności

Obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej

Komenda Powiatowa Policji w Lipsku upamiętniła żołnierzy AK Ziemi Lipskiej w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Na uroczystości obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcy powiatu lipskiego.

14 lutego o godzinie 12.00 na cmentarzu parafialnym w Lipsku odbyły się uroczystości upamiętniające powołanie Armii Krajowej. Uczestnicy spotkali się przy grobie żołnierza WP kpt. Henryka Zielińskiego, który został skierowany przez dowództwo z Warszawy celem utworzenia struktur konspiracyjnych na „Lipskim Powiślu”. Na cmentarzu parafialnym przybliżono historię konspiracyjną „Powiśla”. Złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze, oddano honory wraz z salutem pocztu sztandarowego Św. Zw. Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Lipsku, który wystawili strzelcy JS nr 1005 im. Płk Dionizego Czachowskiego w Lipsku. Następnie uczestnicy przemieścili się do grobów żołnierzy AK spoczywających na lipskim cmentarzu, zapalając znicze i oddając honory.

W uroczystości udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji i instytucji oraz przedstawiciele służb mundurowych. Delegacja Policji na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Lipsku insp. Wojciechem Brandtem złożyła wieniec ku czci tych, którzy walczyli i polegli za wolną Polskę.

mł. asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony