Aktualności

Pirat drogowy zatrzymany dzięki zgłoszeniu z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 07.04.2022

Aktywna współpraca obywateli i Policji z wykorzystaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa skutkuje zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania. Tym razem mieszkańcy Lipska zasygnalizowali Policji za pomocą KMZB, że na terenie ich miejscowości dochodzi do częstego przekraczania prędkości przez kierującego BMW. W poniedziałek na policyjny radar wpadł 40-letni kierujący pojazdem marki BMW, który przekroczył dopuszczalną.

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa Policja odebrała zgłoszenie, że na ulicy Turystycznej w Lipsku kierujący BMW przekracza dozwoloną prędkość. W związku z tym zadania związane z weryfikacją zgłoszenia realizowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Na potwierdzenie tego zgłoszenia nie musieli długo czekać. Wykonywany pomiar prędkości pojazdów poruszających się tą ulicą pozwolił ujawnić kilku piratów drogowych. Trzech z nich, którzy przekraczali prędkość o ponad 30km/h w terenie zabudowanym zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie po 800zł. Ponadto jeden z kierujących wyprzedzał inny pojazd na skrzyżowaniu co zakończyło się nałożeniem na niego mandatu karnego w kwocie 1000zł. Policjanci zatrzymali również kierującego BMW, który został wskazany przez mieszkańców w Krajowej Mapie Zagrożeń jako „pirat drogowy”. Jak się okazało 40letni mieszkaniec Warszawy, często poruszający się po drogach naszego powiatu nie posiadał uprawnień do kierowania, ponad miesiąc temu za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Mężczyzna wsiadając za kierownicę samochodu zlekceważył decyzję starosty o zatrzymaniu mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Teraz okres na jaki będzie miał zatrzymane uprawnienia do kierowania wydłuży się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą oznaczać już będzie popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Pokazuje nam to, że poprzez zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można,  wskazać miejsce niebezpieczne, a policjanci swoją reakcją na powiadomienie wyeliminują zagrożenie. Lipscy policjanci zachęcają do korzystania z tej aplikacji. To dzięki informowaniu przez społeczność lokalną, mundurowi mogą na bieżąco reagować i eliminować kolejne zagrożenia.

mł. asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony