Aktualności

O BEZPIECZEŃSTWIE NAD WODĄ W CZASIE PIKNIKU RODZINNEGO

Data publikacji 01.08.2022

W weekend na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Szymanowie Koło Gospodyń Wiejskich Szymanów-Gołębiów zorganizowało piknik rodzinny z udziałem mundurowych.

Na terenie boiska MOS w Szymanowie odbył się piknik rodzinny, na który zostali zaproszeni również mundurowi. Była to świetna okazja do przypomnienia uczestnikom do bezpiecznych zachowanych podczas wakacji.

W trosce o to, aby okres wakacyjny był czasem radości i beztroski dzieci i młodzieży, lipska Policja, co roku dba o bezpieczeństwo na obszarach wodnych.  Policjanci na festyn zabrali ze sobą sprzęt wykorzystywany podczas służby na wodzie. Dzieci miały okazję zobaczyć policyjną łódź i poznać zasady użycia sprzętu służącego do ratowania osób tonących i zabezpieczającego przed utonięciem.

W ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", podczas spotkania policjanci zorganizowali również w formie zabawy konkurs o bezpieczeństwie, w czasie którego pogłębiali wiedzę na temat bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży.

Lipska Policja przypomina, że aby wypoczynek był bardziej bezpieczny wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad specjalnie opracowanego przez policjantów Dekalogu bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

1. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych!

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiące się dzieci!

Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

3. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody!

Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

4. Nie nadużywaj alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a po jego wypiciu pamiętaj, by w takim stanie nie kąpać się i nie korzystać ze sprzętów wodnych!

Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich!

Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć również bojki na szelkach.

6. Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok!

Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych!

Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.

8. Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego!

Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

9. Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych!

Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni. Wypływając na dłuższy rejs pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.

10. Nie wchodź rozgrzany do wody!

Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

 

Zadbajmy o to, aby wypoczynek nad wodą wiązał się tylko z miłymi wspomnieniami, a nie z osobistą tragedią.

  • Bezpieczeństwo nad wodą
  • Bezpieczeństwo nad wodą
Powrót na górę strony