Aktualności

Podawał się za syryjskiego lekarza i oszukał 71-latkę

Data publikacji 15.09.2022

Jedną z metod działania wśród przestępców jest oszustwo na ”lekarza z Syrii”. Oszust wyszukuje w Internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Przedstawia się jako lekarz misji, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Przestępca poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Taka sytuacja miała ostatnio miejsce na terenie powiatu lipskiego. 71-latka za pośrednictwem jednego z komunikatorów poznała mężczyznę, który podawał się za lekarza pełniącego misję w Syrii. Kobieta przez miesiąc prowadziła korespondencję z mężczyzną, który w pewnym momencie oświadczył, że chce jej nadać paczkę którą sama miała by opłacić. W związku z tym kobieta udała się do placówki bankowej w celu wzięcia ewentualnego kredytu. Pracownikowi banku jej zachowanie wydawało się być podejrzane, w związku z tym poinformowała policję o zaistniałym zdarzeniu. Na miejscu policjanci ustalili, że faktycznie kobieta chciała zaciągnąć kredyt w kwocie 10 tyś złotych, aby opłacić kuriera od nieznajomego jej mężczyzny. Czujność pracownika banku nie doprowadziła do utraty środków pieniężnych przez 71-latkę.

Policjanci apelują o rozsądne zawieranie znajomości internetowych. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą przestępstwa.

asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony