Aktualności

Policyjny nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania

Data publikacji 25.01.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku zatrzymali 63-latka, który znęcał się nad swoją żoną. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Dzięki uprawnieniom nadanym policjantom w listopadzie 2020 roku, mężczyzna został odseparowany od domowników.

Kilka dni temu policjanci z lipska otrzymali informację, że w jednym z domów 63-latek od jakiegoś czasu wszczyna awantury, w czasie których wyzywa bliskich, popycha ich, szarpie oraz grozi im zabójstwem. Policjanci natychmiast podjęli działania i zatrzymali sprawcę przemocy domowej. Mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie. Policjanci wszczęli procedurę „Niebieskiej Karty” Dodatkowo, dzięki uprawnieniom jakie nadano policjantom, dzielnicowi nakazali mu opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie oraz wydali zakaz zbliżania się do bliskich. Za popełnione przestępstwo 63-latkowi grozi kara nawet 5 lat więzienia.

Przypominamy!
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

Osoby pokrzywdzone w  wyniku przestępstwa mogą zostać objęte Programem  pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości w zakresie udzielania pomocy na części województwa mazowieckiego obejmującego w/w powiaty i uzyskać nieodpłatnie pomoc oraz wsparcie materialne w postaci pokrywania kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, sfinansowanie przejściowych problemów z zobowiązaniami czynszowymi, a także wiele innych niwelujących skutki przestępstwa oraz niematerialne m.in. w postaci pomocy prawnej, wsparcia psychologicznego, wsparcia tłumacza i tłumacza języka migowego

W powiatach województwa mazowieckiego zostały utworzone Lokalne Punkty Pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz osób im najbliższym , świadków i osób im najbliższym, które są dostępne dla beneficjentów Programu w wyznaczonych dniach i godzinach:

Powiat Lipski  z Lokalnym Punktem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lipsku przy ul. Iłżeckiej 6 a , dyżur odbywa się w każdy wtorek  w godzinach od 08:00 do 13:00 oraz każdy czwartek  w godzinach  od 08:00 do 13:00.

 

asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony