Odpowiedzialność karna nieletnich
Dzielnicowy z Posterunku Policji w Ciepielowie spotkał się z młodzieżą szkolną. Tematem rozmów było zagrożenie demoralizacją, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz bezpieczeństwo w sieci i publikowania wizerunku osób bez ich zgody.
Wczoraj (28.03) dzielnicowy odwiedził uczniów szkoły podstawowej w Ciepielowie, z którymi rozmawiał na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Podczas prelekcji uświadamiał dzieci o konsekwencjach, jakie może ponieść osoba nieletnia za swoje nieodpowiednie zachowanie, tj. uchylanie się od obowiązku szkolnego, agresywne zachowanie w stosunku do rówieśników czy nauczycieli, jak również przywłaszczanie rzeczy, czy ich niszczenie.
Funkcjonariusz poruszył temat hejtu w Internecie i publikacji wizerunku osób bez ich wiedzy i zgody. Mówił również o konsekwencjach (nie tylko prawnych) niewłaściwego zachowania w sieci wobec innych osób. Poruszył temat podżegania do niewłaściwych zachowań wobec rówieśników.
Bardzo ważnym aspektem takich spotkań jest uświadomienie o tym, że pomimo swojego młodego wieku młodzież również ponosi konsekwencje swojego działania, oraz to, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Na spotkaniach zawsze podkreślane jest również to, aby nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka - widzisz, słyszysz, że ktoś cierpi - reaguj!
Aktualne przepisy Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich dają nowe możliwości zarówno dla Policji, jak i dla dyrektorów szkół. Między innymi wobec osoby nieletniej policjanci mogą zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie, przywrócenie stanu poprzedniego, zawiadomienie rodziców, zawiadomienie szkoły, do której nieletni uczęszcza.
Asp. Monika Karasińska