Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas prac w gospodarstwie

Data publikacji 02.08.2023

Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w miejscowości Kawęczyn w gminie Ciepielów. Podczas prac na polu, prasa rolnicza wciągnęła rękę 44-latkowi. Mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, jednak jego życiu nie zagraża bezpieczeństwo.

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się bardzo często w szczególności w trakcie wzmożonych prac podczas żniw. Bywa, że do wielu prac angażowane są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Dlatego policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą jak uniknąć. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Na drodze!

Rozpoczęły się żniwa tym samym na drogach pojawią się kombajny, ciągniki przewożące słomę inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działająca sygnalizacja świetlna, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz bezpieczną kabinę.
Największym utrapieniem kierowców w okresie letnim są kombajny rolnicze. Często zdarza się, że kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z zespołem żniwnym zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku.

Policja radzi!

  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.

  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.

  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.

  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.

  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach

  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony