Aktualności

Motocyklista z czynnym zakazem prowadzenia pojazdów

Data publikacji 21.08.2023

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W ubiegłym tygodniu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego lipskiej Policji w miejscowości Maruszów na drodze krajowej K-79 zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motocyklem. Podczas kontroli okazało się, że 38-letni mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. Podjęta kontrola wobec motocyklisty wykazała kolejną nieprawidłowość. Sprawdzenie kierowcy w policyjnej bazie wykazało, że mężczyzna posiadał orzeczony przez Sąd Okręgowy w Kielcach zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący na okres 3 lat. Teraz mieszkaniec Ostrowca za popełnione przestępstwo ponownie będzie odpowiadał przed sądem.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

sierż. szt. Karolina Mendyk

 

Powrót na górę strony