Co zrobić gdy znalazłem/am zgubioną rzecz/dokument?
Stanowisko kierowania potocznie nazywane dyżurką często odwiedzają uczciwi znalazcy różnego rodzaju rzeczy/przedmiotów, niestety nie zawsze wiedzą, że Ustawa z dn. 20 lutego 2015r. o rzeczach znalezionych reguluje sposób postępowania z tego typu rzeczami.
Zgubione a znalezione przez uczciwe osoby rzeczy w postaci np. bagaży, portfeli, kluczy do auta/mieszkania lub dokumentów to nierzadkie zgłoszenia na stanowisku kierowania potocznie nazywanym dyżurką w ostrowskiej komendzie. Niestety nie wszystkie osoby chcą zrozumieć, że takie sytuacje reguluje Ustawa z dnia 20 lutego 2015r. o rzeczach znalezionych i jasno wskazuje jakie przedmioty należy przekazać do jednostki Policji a które powinny trafić do Biura Rzeczy Znalezionych działającego w każdym Starostwie Powiatowym.
Zgodnie z w/w ustawą:
Art. 4. 1. Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.
Art. 5. 1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).
Natomiast zgodnie z Art. 6. Kto znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.
Natomiast w przypadku znalezienia karty płatniczej na jej rewersie znajduje się informacja "Znalazca proszony jest o zwrot karty na adres......".
Warto poznać sposób postępowania w w/w przypadkach aby niepotrzebnie nie tracić czasu.
asp. Marzena Laczkowska