Zgłoszenia o zagubionych osobach czyli grzybobranie w pełni
Trwa grzybobranie. Tylko w ostatnich dniach dyżurny ostrowskiej komendy odebrał co najmniej kilka zgłoszeń o zaginionych w lesie osobach właśnie podczas grzybobrania.
Nieuchronnie nastała jesień a wraz z nią do lasów wyruszyli miłośnicy grzybobrania. Niestety nie zawsze takie wyprawy przebiegają spokojnie.Tylko w przeciągu ostatnich dni otrzymaliśmy co najmniej kilka zgłoszeń o młodszych i starszych mieszkańcach powiatu ostrowskiego zaginionych podczas grzybobrania. Zawsze w takiej sytuacji na miejsce jadą policjanci, jeżeli zgłoszenie dotyczy osoby której zdrowie lub życie może być zagrożone w akcje poszukiwawczą angażowana jest większa liczba policjantów poprzez ogłoszenie alarmu dla jednostki. Zwracamy się również o wsparcie do strażaków. Na szczęście do tej pory wszystkie zgłoszenia skończyły się szczęśliwym odnalezieniem zaginionych lub ich samodzielnym powrotem do domu. Warto jednak stosować kilka zasad aby każde wyjście do lasu na grzyby kończyło się przyjemnymi wspomnieniami i pełnym koszykiem a nie niepotrzebnym stresem dla rodziny.
Podczas grzybobrania pamiętaj:
- powiedz najbliższym o planowanym wyjściu do lasu na grzyby, podaj dokładne miejsce, w które idziesz, oraz zaplanowaną godzinę powrotu.
- zbieraj grzyby tylko w grupie, wtedy pilnujecie siebie nawzajem
- zadbaj o naładowany telefon komórkowy – gdy zgubisz się w lesie będzie niezbędny żeby wezwać pomoc
- zadbaj o odpowiednią odzież dostosowaną do warunków panujących w lesie
- nie pozwalaj starszym osobom oraz dzieciom na oddalanie się, wówczas najłatwiej dochodzi do zagubienia się tych osób,
- na grzybobranie wybieraj się rankiem a nie późnym popołudniem gdy powoli zapada zmierzch,
- w lesie znajdują się również słupki z nr, w przypadku zgubienia się warto go odnaleźć i wówczas wezwać pomoc, to znacznie ułatwi Twoją lokalizację
Stosując w/w zasady każda wyprawa na grzyby skończy się tylko miłymi wspomnieniami.
zdj.E.P
asp. Marzena Laczkowska