Wybierając nr alarmowy 112 zastanów się czy przyjazd służb będzie uzasadniony
Data publikacji 21.11.2024
Numer alarmowy 112 służy do powiadamiania służb ( Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego ) w przypadku, gdy zdrowie/życie lub mienie ludzkie jest zagrożone. Niestety często zgłoszenia są bezpodstawne, w tym czasie inne osoby mogą naprawdę potrzebować pomocy.
Nr alarmowy 112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z tel komórkowych jak i stacjonarnych. Można go również wybrać pomimo braku karty sim w telefonie.
System Powiadamiania Ratunkowego działa na terenie całego naszego kraju. Funkcjonuje 17 centrów, po jednym w każdym województwie oraz w Radomiu. Centra Powiadamiania Ratunkowego tworzą jednolity system do którego kierowane są zgłoszenia z nr 997, 998 i 999, dzięki temu informacje trafią do właściwych służb. W centrach zatrudnieni są operatorzy nr alarmowych, po odebraniu zgłoszenia przekazują je drogą elektroniczną do dyspozytorów lub dyżurnych służb.
Niezwykle ważne jest podczas zgłaszania przekazanie najistotniejszych informacji o miejscu ( dokładny adres / nr drogi - słupek hektometryczny ) rodzaju zdarzenia oraz informacje o osobach poszkodowanych potrzebujących pomocy medycznej. Dzięki tym informacjom, służby do których zostanie przekazane zgłoszenie będą mogły jak najszybciej zareagować i udzielić niezbędnej pomocy.
Przypominamy, że nr 112 nie jest infolinią nt. godzin pracy instytucji czy rozkładu jazdy np. kolei.
Tylko w ubiegłym roku CPR w Radomiu odebrało 2 064 833 zgłoszeń, pod tym względem uplasowało się na drugim miejscu w kraju.
W całej Polsce w minionym roku 5 998 833 zgłoszeń anulowano ( m.in dzwoniący rozłączył się przed przydzieleniem połączenia na stanowisko operatorskie), 8 836 259 zgłoszeń uznano za niewymagające interwencji służb natomiast w 7 533 127 przypadkach uznano interwencję za zasadną.
W ubiegłym roku 725 746 zgłoszeń w całej Polsce dotyczyło komunikacji drogowej, 619 475 związane było z interwencjami innymi, 547 343 miało znamiona zakłócania porządku publicznego a 539 103 złego samopoczucia.
Coraz więcej aut wyposażonych jest w system eCall. W zeszłym roku takich zgłoszeń CPR w całej Polsce odnotowały 32 373. Najwięcej tego typu zgłoszeń bo aż 6489 odnotował CPR w Radomiu.
W minionym roku do jednostek Policji na terenie całego kraju przekazano aż 3 314 873 zgłoszeń alarmowych. Najczęściej dotyczyły one komunikacji drogowej, zakłócania porządku publicznego, interwencji domowych oraz innych.
Jednocześnie przypominamy, że art. 66 § 1 Kodeksu Wykroczeń wskazuje, kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
źródło: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/statystyki
asp. Marzena Laczkowska