Aktualności

Zgłosiła interwencję na męża, której później sama nie potwierdziła

Data publikacji 22.01.2025

Apelujemy o rozważne wybieranie nr alarmowego 112 gdyż w przypadku niepotwierdzenia interwencji, zgłaszający poniesie konsekwencje prawno-finansowe.

Nr alarmowy 112 jest bezpłatny dla telefonów komórkowych i stacjonarnych i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej. Nie znaczy to jednak, że można bez konsekwencji zgłaszać interwencje nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości. Takie zgłoszenie wczoraj przed południem wpłynęło do nas z terenu gminy Małkinia Górna. Kobieta zgłosiła, że jej mąż awanturuje się.Gdy na miejsce dojechali małkińscy policjanci, kobieta będąca pod działaniem alkoholu stwierdziła, że niepotrzebnie zadzwoniła na nr 112 bo jej mąż nie wszczął awantury. Z uwagi na niepotwierdzone zgłoszenie wobec kobiety zostały wyciągnięte konsekwencje prawno-finansowe.
 
Apelujemy do mieszkańców powiatu ostrowskiego o rozważne wybieranie nr alarmowego 112. Służy on jedynie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego lub mienia. Osoby zgłaszające niepotwierdzone interwencje muszą liczyć się z konsekwencjami. Wówczas służby angażowane są bez potrzeby a w tym momencie inni mogą naprawdę potrzebować pilnej pomocy.
 
Konsekwencje "wywołania fałszywego alarmu" wskazuje art 66 Kodeksu Wykroczeń:
§ 1.Kto:
1)chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2)umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2.Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony