Nowy test sprawności fizycznej dla kandydatów do służby w Policji
Nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 lutego 2025 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Policji wprowadza nowe regulacje. Wśród nowych rozwiązań jest wprowadzenie zmian w zakresie i sposobie przeprowadzenia testu sprawności fizycznej.
Struktura nowego testu sprawnościowego
Test składa się z czterech prób, wykonywanych w określonej kolejności jednego dnia:
- Rzut piłką lekarską o ciężarze 3 kg Kandydat wykonuje rzut oburącz zza głowy do przodu. Dozwolone są dwa rzuty, a pod uwagę brany jest ten, który osiąga większy dystans. W przypadku popełnienia dwóch błędów technicznych kandydat uzyskuje wynik negatywny.
- Siady z leżenia na plecach w czasie 30 sekund Próba polega na wykonywaniu siadów w określonym czasie, z dotykaniem łokciami kolan i powrotem do pozycji leżącej tak, aby łokcie dotknęły materaca. Liczy się liczba prawidłowo wykonanych powtórzeń.
- Bieg ze zmianą kierunku Kandydat pokonuje trasę wyznaczoną przez stojaki w ustalonej kolejności (A – B – E – C – D – E – A). Czas trzykrotnego pokonania tej trasy z dokładnością do 0,1 sekundy jest wynikiem próby. Jeden błąd techniczny pozwala na ponowne przystąpienie do próby tego samego dnia.
- Bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 sekund Kandydat ma za zadanie pokonać jak największy dystans, zaliczając kolejne odcinki o długości 10 metrów. Wynik stanowi liczba prawidłowo pokonanych odcinków, przy czym każdy musi zostać zakończony postawieniem stopy poza linią wyznaczającą dystans.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z testu wynosi 60, a aby uzyskać pozytywny wynik, kandydat musi zdobyć co najmniej 32 punkty oraz zaliczyć wszystkie próby.
Skrócone okresy karencji
Nowe regulacje przynoszą również zmiany w okresach karencji dla kandydatów, którzy nie zaliczyli danego etapu rekrutacyjnego. W porównaniu do wcześniejszych zasad okresy te zostały znacząco skrócone:
- Test sprawności fizycznej – z 2 miesięcy do 14 dni kalendarzowych,
- Rozmowa kwalifikacyjna – z 6 miesięcy do 14 dni kalendarzowych,
- Badanie psychologiczne – z 6 miesięcy do 4 miesięcy.
Skrócone okresy mają na celu przyspieszenie procesu rekrutacyjnego oraz umożliwienie kandydatom szybszego powrotu do starań o przyjęcie do służby.
Proces rekrutacyjny do Policji
Rekrutacja do służby w Policji składa się z kilku etapów:
- Złożenie wymaganych dokumentów,
- Test wiedzy,
- Test sprawności fizycznej,
- Badanie psychologiczne,
- Rozmowa kwalifikacyjna,
- Komisja lekarska,
- Postępowanie sprawdzające.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu
Film: Polska Policja
Film Test sprawności fizycznej do Policji
Opis filmu: Test sprawności fizycznej do Policji