Zadzwonił na nr alarmowy 112 żartując, że zrobi sobie krzywdę, był pod wpływem alkoholu
Z nr alarmowego 112 należy korzystać gdy zagrożone jest zdrowie/życie lub mienie ludzkie. W przypadku gdy policjanci nie potwierdzą zgłoszenia, należy liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z bezpodstawnego wezwania.
Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy zgłoszenie z Małkini Dolnej o mężczyźnie, który zadzwonił na nr alarmowy 112 twierdząc, że zrobi sobie krzywdę. Gdy na miejsce pojechali małkińscy policjanci był tam zgłaszający interwencję 42-latek i jego 42-letnia żona. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, tłumaczył policjantom, że żartował gdy mówił, że chce sobie zrobić krzywdę. Na miejsce przyjechał również Zespół Ratownictwa Medycznego, nie stwierdzając podstaw do hospitalizacji. Za bezpodstawnie zgłoszoną interwencję, mężczyzna został ukarany mandatem.
Prypominamy, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń art 66 § 1.
Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
asp. Marzena Laczkowska