Aktualności

Jeżeli masz czworonożnego pupila musisz o tym pamiętać

Data publikacji 06.05.2025

Ustawa o ochronie zwierząt wskazuje że "zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę." Właściciele zwierząt powinni o tym zawsze pamiętać.

Psy i koty to najczęstsze rodzaje zwierząt domowych. Przeważnie traktowane są jako członkowie rodziny, otoczone opieką i miłością ze strony właściciela. Niestety nie zawsze ich właściciele troszczą się o bezpieczeństwo swoich czworonożnych pupili.
Dzielnicowy z gminy Wąsewo otrzymywał ostatnio sygnały od mieszkańców jednej z miejscowości o psach, które często wybiegały z otwartej posesji na jezdnię. W ten sposób zwierzęta stwarzały zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Wczoraj na miejsce pojechał dzielnicowy i potwierdził zgłoszenie, właściciel został ukarany mandatem.
Obowiązki właścicieli psów to przede wszystkim:
  • sprawowanie odpowiedniego nadzoru nad zwierzęciem, poza posesją psa wyprowadzamy na smyczy ( z kagańcem, jeżeli jego zachowanie zagraża innym zwierzętom czy ludziom),
  • coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
  • zapewnienie pomieszczenia chroniącego zwierzę przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do świeżej wody.
Zabronione jest trzymanie zwierząt domowych:
  • na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.
  • długość uwięzi przy tym nie może być krótsza niż 3 m.
Ustawa o ochronie zwierząt określa zachowania człowieka wobec zwierząt stanowiące przestępstwo znęcania się. Polega ono głównie na świadomym zadawaniu bólu zwierzęciu poprzez umyślne okaleczenie lub zranienie. Przykładami znęcania się jest m.in :
  • bicie zwierząt twardymi i ostrymi przedmiotami po głowie, dolnej części brzucha i dolnych części kończyn,
  • złośliwe straszenie i drażnienie,
  • porzucenie zwierzaka ( zwłaszcza psa lub kota) przez osobę pod opieką, której zwierzęta pozostawały,
  • organizowanie walk zwierząt,
  • obcowanie płciowe ze zwierzętami (zoofilia)
  • wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu,
  • trzymanie zwierząt w pomieszczeniach lub klatkach uniemożliwiającym im zachowanie naturalnej pozycji ciała.
W w/w przytoczonym akcie prawnym określono również sankcje prawne za znęcanie się nad zwierzętami. Za zabicie, uśmiercenie, dokonanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 oraz znęcanie się grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do lat 5. W razie skazania za w/w przestępstwo sąd orzeka przepadek zwierzęcia nawet jeżeli sprawca był jego właścicielem. Za znęcanie się lub zabicie zwierzęcia Sąd może również orzec środek karny w postaci zakazu posiadania wszelkich zwierząt lub określonej kategorii.
 
Wszystkie przypadki nieodpowiedniego sprawowania opieki nad zwierzętami należy zgłaszać za pośrednictwem nr alarmowego 112 lub bezpośrednio u dyżurnego ostrowskiej komendy pod nr tel 47 704 42 00.
Istnieje również możliwość zgłoszenia poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która dostępna jest pod linkiem https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
W celu ochrony praw zwierząt powołano również "zieloną strefę" oraz skrzynki e-mail zielonastrefa.kppostrowmaz@ra.policja.gov.pl za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki znęcania się lub sprawowania niewłaściwej opieki nad zwierzętami.
 
źródło: Ustawa z dn. 21.08.1997r. o ochronie zwierząt, Dz.U.2023.1580

 

asp. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony