Widoczny na drodze - bezpieczny po zmroku w powiecie ostrowskim - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Widoczny na drodze - bezpieczny po zmroku w powiecie ostrowskim

Ostrowscy policjanci włączyli się w akcję prewencyjno-profilaktyczną "Widoczny na drodze - bezpieczny po zmroku". Celem akcji jest promowanie wśród pieszych używanie odblasków gdy poruszają się poboczem jezdni po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Złota polska jesień w pełni. Niestety jesień to nie tylko słoneczne i suche dni. To również wcześniej zapadający zmierzch, mgły, opady deszczu czyli ograniczona widoczność która sprawia, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych. W tak trudnych warunkach atmosferycznych niestety kierowca zauważy pieszego lub rowerzystę w ostatniej chwili.

 

Aby zmniejszyć liczbę wypadków na drogach naszego powiatu i poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów policjanci ostrowskiej drogówki będą w IV kwartale tego roku prowadzić akcję „Widoczny na drodze- bezpieczny po zmroku”.

 

Pamiętajmy, że wieczorem bez odblasku jesteśmy praktycznie niewidoczni dla kierowców. Brak elementu odblaskowego sprawi, że kierowca dostrzeże pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 35 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal dziesięciokrotnie! W ten sposób kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i bezpieczne ominięcie.

 

Niezmiernie ważne jest, aby piesi, dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że zgodnie ze zmienionymi przepisami kodeksu drogowego poruszając się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mamy obowiązek używania elementów odblaskowych.

Używając elementów odblaskowych dbamy o własne bezpieczeństwo. Rowerzystom przypominamy o obowiązkowemu wyposażeniu roweru tj. oświetleniu z przodu i tyłu jednośladu.

 

st.sierż.Marzena Laczkowska
 

Powrót na górę strony