Wykład na Uniwersytecie III Wieku - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wykład na Uniwersytecie III Wieku

24 października w ostrowskim kinie policjant z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii przeprowadził wykład dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku na temat oszustw metoda na policjanta/wnuczka. To było kolejne spotkanie ostrowskich funkcjonariuszy z seniorami.

W trakcie wykładu policjant przedstawił sposób działąnia oszustów metodami m.in.: „na policjanta”, „na wnuczka”, „szklankę wody”, pracownika elektrowni, hydraulika, pracownika opieki społecznej, weterynarii oraz „domokrążców”.  Ponadto przestrzegał aby osoby starsze nie podpisywały umów np. na dostawę energii elektrycznej oraz usług teleinformatycznych w pośpiechu i bez konsultacji z członkami rodziny. Przedstawił porady jak należy postępować by nie stać się ofiarą oszustwa.

W trakcie spotkania funkcjonariusz wykorzystał prezentację multimedialną pt. „Oszustwo na Policjanta - analiza przypadków z terenu miasta Ostrów Mazowiecka”, ponadto wykorzystał filmy edukacyjne pn. „Nie daj się nabrać!! Oszustwa „na wnuczka” „na policjanta”, spot radiowy z apelem KWP z/s w Radomiu, informacja radiowa portalu 24Opole.pl pt. ”Posłuchaj jak fałszywy wnuczek wyłudził 25 tysięcy złotych”.

Funkcjonariusz  omówił przykłady prób i dokonanych oszustw na osobach starszych z całego kraju. Wśród słuchaczy i słuchaczek rozdał ulotki i broszury przestrzegające o zagrożeniach: Kampania Społeczna „Bezpieczny Senior”, „Nie daj się nabrać” „na wnuczka” i „na policjanta”, „Seniorze – Pamiętaj”. Słuchacze czynnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa.

Na koniec pierwszej części zaapelowano do seniorów o przekazanie zdobytych informacji podczas spotkania z bliskimi i znajomymi.

W drugiej części wykładu przedstawił cel i założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz omówił zasady funkcjonowania oraz nanoszenia na mapę zagrożeń.

W trzeciej części spotkania omówił założenia aplikacji „Moja Komenda” oraz przedstawił zasady jej działania. Po zakończeniu wykładu indywidualnie osobom zainteresowanym zainstalował aplikację na telefony.

Wykład na Uniwersytecie III Wieku odbył się w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo" pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony