Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W poniedziałek funkcjonariusz ostrowskiej komendy odwiedził dzieci w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzonym 20 listopada Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

Konwencja o Prawach Dziecka, zwana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r.. Inicjatorką tego dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu (prawników z Państwowej Akademii Nauk) była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podczas głosowań na 79. posiedzeniu, ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, który ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

 

W związku z tym 20 listopada ostrowski policjanct odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Podczas spotkania z dziećmi policjant omówił prawa i obowiązki przysługujące najmłodszym. Zaznaczył, że należy pamiętać nie tylko o prawach ale i obowiązkach. Następnie dzieci opowiedziały jaki zawód chciałyby wykonywać w przyszłości.

Spotkanie zorganizowano w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny" nad która patronat sprawuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

st.sierż. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony