Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

25 listopada rozpoczyna się kampania "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć".

25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy wobec Kobiet. To również dzień rozpoczynający kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet która potrwa do 10 grudnia. Co roku do akcji włączają się ostrowscy policjanci.

Symbolem kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach w Montrealu w dniu 6 grudnia 1989r. gdzie na terenie politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet w wyniku odniesionych ran zmarło. Zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później w 1991r.

"Biała wstążka"jest wyrazem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Pewnego rodzaju osobistego zobowiązania noszącego ją mężczyzny że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Nie tylko podczas trwania kampanii, każda kobieta która doświadczy przemocy fizycznej lub psychicznej ma prawo uzyskać pomoc. Może zgłosić się osobiście do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod nr 997 lub 112.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony