Intensywne opady śniegu - przygotujmy auto do jazdy - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Intensywne opady śniegu - przygotujmy auto do jazdy

Występujące od rana intensywne opady śniegu wpływają na pogorszenie warunków panujących na drodze. Po opadach śniegu oraz przymrozkach drogi będą śliskie wtedy dla własnego bezpieczeństwa należy dostosowywać prędkość do warunków atmosferycznych. Jednak zanim wyjedziemy samochodem pamiętajmy aby go odśnieżyć.

Kierowcy w pośpiechu nie zawsze pamiętają o odpowiednim przygotowaniu auta do jazdy szczególnie po opadach śniegu i przymrozkach.
Niestety nadal na naszych drogach można zauważyć przejeżdżające samochodem, zasypane śniegiem. Zdarza się również ,że na dachu zalega śnieg a czasami nawet lód. Kierowcy ciężarówek i osobówek nie zdają sobie sprawy, że jazda takim autem stwarza zagrożenie nie tylko dla nich ale i innych osób. Szczególnie niebezpieczne są zalegające kawałki lodu na dachu ciężarówki/naczepy które spadają na auta jadące za nią. Natomiast zaszronione szyby ograniczają pole widzenia, a zasypane światła ograniczają naszą widoczność dla innych kierowców.

 

Przypominamy wszystkim kierowcom o konsekwencjach karnych jazdy nieodśnieżonym autem. Mówi o tym art 66 Kodeksu Drogowego:
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1). nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5). zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Nie zapominajmy, że jeśli policjanci zauważą takie auto, zatrzymają je do kontroli drogowej.
Nieodśnieżone szyby,tablica rejestracyjna czy reflektory może skończyć się mandatem karnym w kwocie do 500zł.

 

W związku z tym apelujemy do wszystkich kierowców.  W trosce o własne bezpieczeństwo i innych a także komfort jazdy odśnieżajmy samochody. Wpłynie to na poprawę naszego bezpieczeństwa w tym trudnym zimowym okresie oraz uchroni przed konsekwencjami prawnymi.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

 
Powrót na górę strony