Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

15 stycznia ostrowscy policjanci rozpoczynaja działania o nazwie "Bezpieczne ferie 2018"

Od poniedziałku 15 stycznia ostrowscy policjanci rozpoczynają działania o nazwie "Bezpieczne ferie 2018" które potrwają do 28 stycznia. Działania skierowane będą na zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, wypoczynku oraz na drodze.

Ferie zimowe to szczególny czas dla uczniów, gdy po wytężonej nauce rozpoczynają zasłużony zimowy wypoczynek. Wielu uczniów wyjedzie na zorganizowane formy wypoczynku: obozy, zimowiska i tam będą mieli zapewnioną opiekę ze strony organizatorów. Część dzieci i młodzieży spędzi ferie w miejscu zamieszkania. Dużo wolnego czasu i brak opieki ze strony rodziców powoduje, że osoby te dopuszczają się ryzykownych, a często niezgodnych z prawem zachowań. Dochodzi do spożywania alkoholu, zażywania narkotyków/dopalaczy, przebywania młodzieży w środowisku kryminogennym oraz wypadków drogowych.

 

W związku z tym apelujemy do rodziców/ opiekunów:

 

 • Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome zagrożeń to dziecko bezpieczne!

 • Uczulmy dziecko na zagrożenia wynikające z kontaktów z osobami nieznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.

 • Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwach związanymi z narkotykami, papierosami, alkoholem, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.

 • Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg, rzek i jezior.

 • Nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora poruszającego się po drodze publicznej

 • Zadbajmy aby dziecko nosiło elementy odblaskowe,

 • Zadbajmy o właściwą odzież dla dziecka gdy będzie dłuższy czas spędzało na zabawie na zewnątrz,

 • Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady ruchu drogowego obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej jezdni.

 • Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze czy rzece.

Przed wyjazdem na rodzinny zimowy odpoczynek:

 • Upewnijmy się, czy samochód jest odpowiednio przygotowany do podróży. Sprawdźmy stan techniczny auta. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy wcześniej trasę podróży z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.

 • Sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę kierowca powinien być wypoczęty.

Drodzy rodzice pamiętajcie o bezpieczeństwie swoich dzieci aby po zakończeniu feii wróciły do szkół wyłącznie z miłymi wspomnieniami.

Ostrowscy policjanci życzą wszystkim uczniom bezpiecznych i pełnych niezapomnianych wrażeń ferii.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony