Pokaz ratownictwa lodowego ostrowskich policjantów i strażaków - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pokaz ratownictwa lodowego ostrowskich policjantów i strażaków

Wczoraj na stawie miejskim ostrowska policja i straż pożarna przygotowała pokaz ratownictwa lodowego. Widowisko odbyło się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz „Bezpieczne ferie 2018” .

Zimowa aura panująca od kilku dni sprawiła, że stawy i innego rodzaju zbiorniki wodne pokrył lód. Niestety zarówno wśród dzieci jak i dorosłych są „odważni” którzy wchodzą na takie zamarznięte akweny wodne co niestety kończyło się tragicznie.

Ostrowscy strażacy i policjanci postanowili wykorzystać zimową aurę oraz trwające ferie przygotowując pokaz ratownictwa lodowego na stawie miejskim. Na lekcję bezpieczeństwa w terenie zaproszono dzieci i dorosłych. Scenariusz pokazu był odzwierciedleniem interwencji straży pożarnej oraz policji do których dochodzi zimą na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Mężczyzna postanowił przejść przez zamarźnięty staw miejski. W pewnym momencie lód pod nim załamał się i wpadł do wody. W takich warunkach atmosferycznych wystarczy tylko kilka minut, organizm wychładza się i następuje śmierć. Mężczyzna wzywa pomocy. Podczas pokazu przypominano aby absolutnie nie podawać osobie tonącej ręki ponieważ może wciągnąć nas do wody, wówczas liczba ofiar może wzrosnąć. Decydując się na udzielenie pomocy należy stanąć na brzegu w bezpiecznym miejscu i podać np. galąź lub szalik. Jeżeli nie mamy możliwości udzielenia pomocy zadzwońmy na nr alarmowy po straż pożarną lub policję. Straż pożarna do ratowania ludzi na zamarźniętym zbiorniku wodnym używa sani lodowych. Ostrowscy policjanci również przygotowani są na takie zdarzenia. Starostwo Powiatowe przekazało ostrowskim policjantom rzutki ratunkowe które wykorzystywane są w okresie letnim oraz zimowym podczas interwencji na zbiornikach wodnych. Policjant stojąc w bezpiecznym miejscu rzuca przedmiot z liną, osoba tonąca chwyta rzutkę z którą jest wyciągana na brzeg.

Wczorajszy pokaz ratownictwa lodowego miał na celu uświadomienie dzieciom oraz dorosłym, że przebywanie na zamarźniętych stawach czy rzekach stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Wystarczy tylko chwila i może dojść do tragedii. Pokaz zorganizowano w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” i „Bezpieczne ferie 2018”.

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

 

 

Powrót na górę strony