Działania "Bezpieczni po zmroku" - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Działania "Bezpieczni po zmroku"

Ostrowscy policjanci w okresie jesienno – zimowym zwracają szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. pieszych i rowerzystów poruszających się po zmroku. W związku z tym 2 grudnia przeprowadzą akcję "Bezpieczni po zmroku". Funkcjonariusze reagują na osoby piesze, które poruszają się bez odblasków, poza terenem zabudowanym. Zwrócą również uwagę na rowerzystów oraz wyposażenie ich pojazdów.

Niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni zagrożenie na drodze. Piesi i rowerzyści, w okresie od zmierzchu do świtu w miejscach, gdy nie ma chodnika i zachodzi konieczność poruszania się jezdnią lub poboczem pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo tych osób 2 grudnia ostrowscy policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczni po zmroku”. Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości pieszych i rowerzystów, że jednym z ważnych elementów bezpieczeństwa jest ich widoczność.

Policjanci będą reagować na osoby piesze, które poruszają się bez odblasków, poza terenem zabudowanym. Zwrócą uwagę na rowerzystów oraz wyposażenie ich pojazdów. Sprawdzą stan trzeźwości kierujących rowerami oraz czy piesi będący pod wpływem alkoholu nie stanowią zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze będzie też promować używanie odblasków nie tylko tam, gdzie jest to wymagane przepisami, ale też wszędzie gdzie drogi są nieoświetlone.

Przypominamy, że pieszy uczestnik ruchu drogowego, poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek posiadania odblasków. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe powinny być noszone przez pieszych w taki sposób, aby były widoczne przez kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej od strony jezdni. Brak elementu odblaskowego to wykroczenie drogowe, za który grozi mandat karny.

Podstawowym celem tych działań, jest promowanie używania przez pieszych i rowerzystów „odblasków", wszędzie tam, gdzie może to pomóc uniknąć wypadków. Pamiętajmy, że będąc widoczni na drodze, jesteśmy bezpieczni.

 

Powrót na górę strony