Odpowiedzialny motocyklista= bezpieczny motocyklista - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Odpowiedzialny motocyklista= bezpieczny motocyklista

Data publikacji 12.04.2018

Wraz z poprawą pogody na drogach pojawia się więcej miłośników jednośladów. Jazda motocyklem jest bardzo emocjonująca, dostarczając dużą dawkę adrenaliny. Pamiętajmy jednak, że przyjemność z jazdy powinna łączyć się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze ostrowskiego Wydziału Ruchu Drogowego przypominają o zasadach, którymi powinien kierować się każdy odpowiedzialny motocyklista, aby przez jeden błąd zbyt wcześnie nie musiał zrezygnować ze swojej pasji.

Co roku na drogach naszego powiatu pojawia się większa liczba motocyklistów. Jednoślad jest popularny zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy niestety najczęściej są ofiarami wypadków drogowych. Niedoświadczony motocyklista, dobre warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, brak rozwagi, rozsądku oraz wyobraźni na drodze to główne przyczyny wypadków śmiertelnych z udziałem motocyklistów .

Wsiadając na motocykl, kierowca powinien mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowca samochodu osobowego. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważniejszych urazów niż kierujący samochodem.

 

Zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego motocyklisty:

- Kierowca zawsze panuje nad pojazdem- nigdy odwrotnie!

- Ryzykowna jazda mająca na celu zaimponowanie kolegom może kosztować życie albo zdrowie motocyklisty lub innego uczestnika ruchu drogowego,

- Motocyklista absolutnie nie powinien „ wciskać się „ pomiędzy pojazdy" Nie zawsze kierowca auta odpowednio wcześniej zauważy jednoślad,

- Odpowiednio wcześniej oraz wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,

- Nie zbaczaj nagle z toru jazdy, to może się skończyć najechaniem przez inny pojazd

- Nie wsiadaj za kierownicę w stanach gniewu lub frustracji to może powodować agresję na drodze,

- Zrezygnuj z kierowania motocyklem pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił Ci przydrożny krzyż .

- Jeżeli zależy Ci na Twoim bezpieczeństwie stosuj kask ochronny , ochraniacze , odpowiednie buty i rękawice

 

Apelujemy do motocyklistów o jazdę zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

 

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony