Zimowa aura - apel o ostrożną jazdę - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimowa aura - apel o ostrożną jazdę

Data publikacji 07.12.2018

W mijającym tygodniu doszło do dwóch wypadków drogowych w których zginęły dwie osoby. W związku z tym apelujemy do kierowców, rowerzystów i pieszych o zachowanie ostrożności na drodze.

W środę po godz. 12:00 na trasie Ostrów Maz- Andrzejewo w rejonie Smolech doszło do śmiertelnego wypadku drogowego. Policjanci pracując na miejscu pod nadzorem Prokuratora wstępnie ustalili, że 64-letnia mieszkanka pow. ostrowskiego kierując BMW na łuku drogi nie dostosowała prędkości do warunków drogowych. Kierująca wpadła w poślizg zderzając się z jadącym z przeciwka Nissanem kierowanym przez 54-letniego mieszkańca pow. ostrowskiego a następnie uderzyła czołowo z jadącą za Nissanem ciężarówką  Daf z naczepą którą kierowął 38-latek z pow. wysokomazowieckiego. W wyniku zderzenia pojazdów zapaliło się BMW oraz DAF, niestety w BMW zginęła 64-latka. Kierujący Nissanem i DAFem był trzeźwy, dodatkowo od kierującego DAF-em pobrano krew na zawartość alkoholu i środków odurzających.

Tego samego dnia około godz. 16:00 na drodze K-60 w Grądach doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku drogowego. Policjanci pracując pod nadzorem Prokuratora wstępnie ustalili, że 27-letni obywatel Białorusi ( trzeźwy) kierując ciężarówką Volvo z naczepą w miejscu nieoświetlonym poza obszarem zabudowanym potrącił jadącego w tym samym kierunku bez oświetlenia i odblasków rowerzystę - 56 letniego mieszkańca pow. ostrowskiego. Niestety rowerzysta zginął na miejscu. Od kierującego autem dodatkowo pobrano krew na zawartość alkoholu i środków odurzających.

 

W związku z tymi tragicznymi zdarzeniami apelujemy do kierowców, rowerzystów i pieszych o ostrożność. Występujące w nocy i nad ranem przymrozki oraz opady deszczu sprawiają, że mimo iż powierzchnia jezdni jest czarna to nie znaczy, że nie jest oblodzona. Wystarczy, że w nocy temperatura spadnie do 0 na jezdni może pojawić się tzw. "szklanka" wtedy nawet jeden gwałtowny ruch kierownicą przy nadmiernej prędkości skończy się utratą panowania nad autem. W związku z tym apelujemy do kierowców o zmniejszenie prędkości a zwiększenie odległości od aut jadących przed nimi aby móc szybko i skutecznie zahamować.

Rowerzystom przypominamy aby w przypadku gdy nie mają innego środka transportu niż rower zadbali o obowiązkowe wyposażenie. Sprawne światła przednie i tylne to podstawa jeżeli chcemy się poruszać jezdnią, dodatkowo kamizelka odblaskowa "zaznaczy" obecność rowerzysty na drodze.

Ponadto przypominamy, że dozwolone jest poruszanie się rowerzysty po chodniku:

- jeżeli opiekuje się dzieckiem do lat 10  które również jedzie rowerem,

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, nie ma ścieżki rowerowej

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. opady śniegu, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Pamiętajmy, że korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Apelujemy do pieszych o ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Na oblodzonym chodniku czy ulicy nie trudno poślizgnąć się co może zakończyć się wizytą w szpitalu.

 

 

sierż. szt. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony