Niebezpieczne zjawisko cyberprzemocy wśród młodzieży - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne zjawisko cyberprzemocy wśród młodzieży

Data publikacji 07.12.2018

29 listopada 2018r., na terenie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się szkolenie dla dyrektorów szkół podstawowych powiatu, dotyczące zagrożeń w sieci w którym uczestniczył sierż. szt. Łukasz Kuliś.

Szkolenie rozpoczęła pani Bogumiła Wujek dyrektor poradni, podkreślając znaczenie współpracy placówek oświatowych z policją w obszarze działań na rzecz przeciwdziałania lokalnym zagrożeniom. Treści dotyczące psychomanipulacji w sieci, profil potencjalnej małoletniej ofiary przedstawiła psycholog poradni, pani Iwona Stachowiak.

Sierż.szt. Łukasz Kuliś zwrócił szczególną uwagę na informacje dotyczące aktualnych zagrożeń istniejących w sieci. Poza szkodliwie działającymi grami komputerowymi, omówił inne zagrożenia – cyberprzemoc, Happy slapping, cybergrooming. Przedstawione przez niego aspekty prawne ukazały, iż sieć stanowi miejsce przestępstw, których ofiarami są w dużym stopniu osoby niepełnoletnie. Miejsce uzyskania pomocy, strategie działania w przypadku zetknięcia z nielegalnymi czy zagrażającymi treściami, powinny stanowić według policji integralną część działań szkolnej profilaktyki. W czasie szkolenia wykorzystano wiedzę powołanego eksperta Pana Piotra Filipiaka ( wydawcy i twórcy gier, programisty ), który zweryfikował poglądy na temat szkodliwości gier, wyjaśnił strategie wpływania na gracza. „ Każda gra wydana oficjalnie jest dokładnie prześwietlana pod kątem zawieranych treści. Gry są robione dla ludzi w różnym wieku i stopniu dojrzałości, tak samo jak filmy książki etc. Gry o destrukcyjnym działaniu, znalezione w "dziwnych" zakamarkach internetu, być może bez cenzury, to sytuacja w której dziecko nie powinno się znaleźć. Jeśli dziecko gra w coś, co jest dla niego nieodpowiednie, winę ponosi ktoś, kto mu na to pozwolił - podkreśla ekspert.

Szkolenie dla dyrektorów, poza ukazaniem aktualnych zagrożeń, było rozpoczęciem wspólnych działań na rzecz dobra dziecka, chroniących przed wszelkimi zagrożeniami w ceberprzestrzeni.

Natomiast w 26 listopada w PCPR odbyło się szkolenie z rodzinami zastępczymi z powiatu oraz pracownikami w/w instytucji. Podczas szkolenia sierż. szt. Łukasz Kuliś omówił odpowiedzialność prawną nieletnich, przemoc rówieśniczą oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym pieszych, rowerzystów i kierowców. Przypomniał o trwającej akcji Twoje światła Twoje bezpieczeństwo zwracającej uwagę na prawidłowe ustawienie świateł w aucie co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

 

sierż. szt. Marzena Laczkowska

 

 

Powrót na górę strony