"Bezpieczne święta" w powiecie ostrowskim - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczne święta" w powiecie ostrowskim

W dniach od 23 grudnia 2016 do 8 stycznia 2017r. na terenie powiatu ostrowskiego prowadzone będą działania prewencyjno-kontrolne o nazwie "Bezpieczne Święta". Okres Świąteczno- Noworoczny nieodłącznie związany jest z większym ruchem na drogach, oraz kradzieżami kieszonkowymi w miejscach dużych skupisk ludzkich takich jak centra handlowe, markety. W związku z tym ostrowska Policja mając na celu zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzi działania o nazwie "Bezpieczne Święta".

Zbliża się okres Świąteczno-Noworoczny, czas który spędzamy w gronie najbliższych nam osób. Wiele osób wyruszy w dalsze podróże aby spotkać się z rodziną. W związku z tym policjanci w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach powiatu ostrowskiego będą prowadzić wzmożone działania o nazwie "Bezpieczne Święta" w dniach od 23 grudnia 2016r. do 8 stycznia 2017r.
Działania skierowane będą na:

 •  zapewnienie bezpieczeństwa pieszym poruszających się po drogach szczególnie w rejonie przejść dla pieszych,

   

 •  egzekwowanie jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, zwłaszcza w obszarach zabudowanych,

   

 •  dokonywanie masowych badań trzeźwości w celu zapobieżenia uczestniczenia w ruchu i eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących,

   

 •  egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci,

   

 •  utrzymanie płynności i bezpieczeństwa ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych,

   

 • prowadzenie kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu :

   

             w dniu 25.12 w godz. 800-- 2200,

 

             w dniu 26.12 w godz. 800-- 2200

 

                 w dniu 1.01. w godz. 0800-2200

 

 •  prowadzenie kontroli pojazdów w zakresie przewożenia nielegalnie pozyskanego stroiszu z drzew i krzewów iglastych.

Z uwagi na możliwość wystąpienia opadów śniegu/deszczu oraz przymrozków a także większy ruch na drogach apelujemy o ostrożność rozsądek i rozwagę.

 

Kierowco:

 •  przed wyjazdem sprawdź stan techniczny auta, wymień opony na zimowe, skontroluj poziom płynów, sprawdź czy działają wszystkie światła, zaopatrz się w zapasowe w razie awarii,

   

 •  przed rozpoczęciem jazdy powinieneś być wypoczęty, absolutnie trzeźwy, jazda po alkoholu to wyraz nieodpowiedzialności i skrajnej głupoty. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi wpływa na obniżenie koncentracji i refleksu. Każdy przypadek ujawnienia przez policjanta nietrzeźwego kierowcy będzie wiązał się z surowymi konsekwencjami.

   

 •  przemierzając długie dystanse rób często postoje, wyjście z samochodu na świeże powietrze, rozprostowanie nóg skutecznie orzeźwi i uchroni przed zaśnięciem za kierownicą,

   

 •  każda osoba znajdująca się w samochodzie ma obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa, dzieci muszą być przewożone w fotelikach

   

 •  opuszczając samochód nawet na chwilę nie pozostawiaj dokumentów, portfela z pieniędzmi i innych cennych przedmiotów

   

Bezpieczeństwo na drodze nie zależy tylko od kierujących pojazdami ale i niechronionych uczestników którymi są piesi i rowerzyści.
Pieszy:

 •  poruszający się poboczem poza obszarem zabudowanym ma obowiązek posiadania odblasku w postaci kamizelki lub opaski. Warto również nosić odblaski na terenie zabudowanym szczególnie w miejscach gdzie brakuje oświetlenia drogi i chodnika. Zwiększy to widoczność na drodze dając szansę kierującemu pojazdem na odpowiednio wcześniejsze zauważenie i bezpieczne ominięcie.

   

Rowerzysta:

 •  ma obowiązek posiadania sprawnego jednośladu, wyposażonego w światła przednie i tylne.

Wyjazdy na święta to podróż też innymi środkami transportu jak autobus czy pociąg. Zachowajmy czujność w poczekalni na dworcu oraz podczas wsiadania i wysiadania. Tłok jest idealną okazją dla złodzieja, dlatego pilnujmy swoich bagaży nie tracąc ich z zasięgu wzroku. Portfele trzymajmy w zasuwanej wewnętrznej kieszeni kurtki. Podczas wsiadania do autobusu/pociągu torebkę/teczkę z wartościowymi przedmiotami trzymajmy przed sobą w zasięgu wzroku.

 

Wyjeżdżając na dłuższy czas pamiętajmy o zabezpieczeniu domów/mieszkań. Poprośmy sąsiadów o zaopiekowanie się naszym mieszkaniem/domem, w tym odbieranie korespondencji ze skrzynki i ulotek spod drzwi. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi.

 

Ostrowscy Policjanci w tych dniach będą czuwać nad bezpieczeństwem, w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia zwracajmy się do nich o pomoc.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony