Pokaz ratownictwa lodowego - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pokaz ratownictwa lodowego

Ostrowscy policjanci i strażacy zorganizowali dla dzieci, młodzieży i dorosłych pokaz ratownictwa lodowego. Wydarzenie odbyło się w ramach akcji "Bezpieczne Ferie 2019r" i "Kręci mnie bezpieczeństwo" .

Opady śniegu i ujemne temperatury sprawiły, że stawy, rzeki i inne zbiorniki wodne pokryła tafla lodu. Wówczas wśród dzieci i dorosłych są „odważni” którzy decydują się wejść na "pozornie zamarznięte" zbiorniki wodne co może nieść tragiczne konsekwencje.

Ostrowscy policjanci i strażacy postanowili wykorzystać zimowe warunki atmosferyczne oraz ferie przygotowując pokaz ratownictwa lodowego na stawie miejskim. Na zajęcia z bezpieczeństwa w terenie zaproszono dzieci i dorosłych. Pokaz odzwierciedlał interwencje straży pożarnej oraz policji do których dochodzi zimą na zamarzniętych rzekach i stawach. Mężczyzna postanowił sprawdzić jak gruby jest lód na stawie miejskim. W pewnym momencie lód pod nim załamał się i mężczyzna wpadł do wody. Przy ujemnej temperaturze wystarczy tylko kilka minut aby organizm wychłodził się i nastąpiła śmierć. Podczas pokazu strażacy zaprezentowali sprzęt który wykorzystywany jest do akcji ratowniczej. Przypominano aby absolutnie nie podawać osobie tonącej ręki ponieważ może wciągnąć nas do wody, wówczas liczba ofiar może wzrosnąć. Udzielając pomocy należy stanąć na brzegu w bezpiecznym miejscu i podać np. gałąź lub szalik. Jeżeli nie mamy możliwości udzielenia pomocy zadzwońmy na nr alarmowy po straż pożarną lub policję. Straż pożarna do ratowania ludzi na zamarzniętym zbiorniku wodnym używa sani lodowych. Ostrowscy policjanci przygotowani są na takie interwencje. Starostwo Powiatowe przekazało ostrowskim funkcjonariuszom rzutki ratunkowe które wykorzystywane są w okresie letnim i zimowym podczas interwencji na zbiornikach wodnych. Funkcjonariusz stojąc w bezpiecznym miejscu na brzegu rzuca przedmiot z liną, osoba tonąca chwyta rzutkę z którą jest wyciągana na brzeg.

Pokaz ratownictwa lodowego miał na celu uświadomienie dzieciom oraz dorosłym, że wchodzenie na zamarznięte stawy czy rzeki stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wystarczy tylko chwila i może dojść do tragedii.

 

 

sierż. szt. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony