Świadomy=bezpieczny senior w Broku - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Świadomy=bezpieczny senior w Broku

15 marca w brokowskiej Bibliotece odbyło się szkolenie dla seniorów z udziałem sierż. szt. Łukasza Kulisia z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowego mł.asp. Sylwestra Andryszczyka pn. „Świadomy = bezpieczny senior w Broku”. Celem szkolenia było zwiększenie świadomości osób starszych na zagrożenia współczesnego świata, których mogą się stać ofiarami. W szkoleniu udział wzięło 30 seniorów z terenu miasta i gminy Brok.

Zebranych gości w brokowskiej bibliotece przywitała Dyrektor Pani Ewa Młynarczuk, która przedstawiła cel spotkania.  W czasie szkolenia przekazano seniorom informacje mające wpływ na bezpieczeństwo osób starszych, które zaprezentowane zostały przez Panią Wioletę Ryś Dyrektor Banku PKO BP w Ostrowi Mazowieckiej oraz  sierż. szt. Łukasza Kulisia z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Szkolenie składało się z dwóch części.

W pierwszej części Pani Wioleta Ryś - Dyrektor Banku PKO BP w Ostrowi Mazowieckiej omówiła zagrożenia związane z bankowością elektroniczną oraz wskazała niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na seniora podczas korzystania z kart bankomatowych. Następnie seniorzy w praktyce uczyli się jak rozpoznać autentyczne banknoty.

Następnie sierż. szt. Łukasz Kuliś omówił zagrożenia związane z udostępnianiem dowodu osobistego, kradzieżą informacji z elektronicznych nośników danych – telefon, komputer, tablet oraz wymienił inne zagrożenia czyhające na seniora w Internecie. Po czym zaprezentował lokalny film profilaktyczny pn. „Seniorze, świadomość zagrożenia Twoją bronią na oszustów!” oraz omówił najpopularniejszych metody oszustw i wskazał sposoby działania sprawców na szkodę seniorów. Na zakończenie wyjaśnił sposób działania: „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa "jako narzędzia dla aktywnego seniora, założenia programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” oraz aplikacji „Moja Komenda””. Seniorzy ponadto dowiedzieli się jak nie stać się ofiarą kieszonkowca oraz o właściwym zabezpieczeniu domu/mieszkania przed kradzieżą.

 

sierż. szt. Marzena Laczkowska
 

 

Powrót na górę strony