Niebezpieczne podpalanie traw - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne podpalanie traw

Data publikacji 09.04.2019

W ostatnim czasie na terenie gminy Małkinia Górna doszło do szeregu pożarów traw. W minionym tygodniu małkińscy policjanci wspólnie z ostrowskimi zatrzymali do tych spraw 7 młodych osób.

Wśród naszego społeczeństwa nadal dominuje "fałszywy" pogląd, że wiosenne wypalanie traw użyźnia glebę. Tego typu działanie niesie za sobą odwrotne skutki w postaci zniszczenia flory i fauny. Niebezpieczeństwo wzrasta gdy dochodzi do podpalenia łąki znajdującej się w pobliżu budynków mieszkalnych wówczas nietrudno o tragedię.

Od początku roku w gminie Małkinia Górna doszło do kilku pożarów traw. W marcu spłonęła drewniana stodoła, później dom w Kiełczewie, a na początku kwietnia płonęły kolejne trawy m.in w Boreczku i Kiełczewie. Po ostatnim podpaleniu traw małkińscy policjanci sprawdzając okolice gdzie doszło do pożaru natrafili na opla. W aucie siedziała dwójka młodych ludzi 20-latek i 19-latka z pow.ostrowskiego. W bagażniku auta policjanci znaleźli m.in 5 litrową bańkę do benzyny. Policjanci zatrzymali w/w do wyjaśnienia. W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze zatrzymali jeszcze 5 osób w wieku od 18 do 21 lat z pow ostrowskiego. Jedna z zatrzymanych osób usłyszała zarzut zniszczenia mienia poprzez podpalenie za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. W sprawie w/w zdarzeń małkińscy policjanci prowadzą dalsze czynności.

Przypominamy, że osoby które sprowadzają zdarzenie które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru  podlegają karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Natomiast kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

zdj. KSRG Prostyń

sierż. szt. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony