Oszustwo na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji

Data publikacji 05.06.2019

Niestety pomimo naszych apeli wczoraj mieszkanka naszego powiatu padła ofiarą oszustwa na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. 60-latka straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wczoraj 60-letnia mieszkanka naszego powiatu poinformowała dyżurnego ostrowskiej komendy, że padła ofiarą oszustwa na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Kobieta opowiedziała, że w poniedziałek na jej tel stacjonarny zadzwonił mężczyzna. W/w podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i prowadzi działania skierowane przeciwko oszustom bankowym. Mężczyzna przekonał 60-latkę, że sprawcy próbowali włamać się na jej konto i wypłacić pieniądze. Mężczyzna polecił 60-latce sprawdzenie jego prawdomówności i nakazał wybranie nr alarmowego 997. Po drugiej stronie słuchawki odezwał się inny mężczyzna podający się za dyżurnego, który potwierdził tożsamość "fałszywego funkcjonariusza". Po skończonej rozmowie z "fałszywym dyżurnym" zadzwonił ponownie "fałszywy funkcjonariusz CBŚP" Mężczyzna wypytywał 60-latkę o posiadane konta bankowe oraz ilość zgromadzonych na nich pieniędzy. 60-latka podwyższyła limit przelewów bankowych na kilkadziesiąt tysięcy złotych i przelała te pieniądze na drugie konto. Kobieta przekazała "fałszywemu funkcjonariuszowi CBŚP" kody i hasła dostępu. Wczoraj 60-latka zorientowała się, że n/n osoba dokonała przelewu w/w pieniędzy z jej konta.

 

Kolejny raz apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o ostrożność. Oszuści nie rezygnują i nadal próbują wykorzystać naszą łatwowierność.
Nigdy nie podawajmy przez telefon haseł i kodów do rachunku bankowego oraz kwot posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub w banku. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy i nie zaciągajmy kredytów na żądanie osoby podającej się za „policjanta”.
Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji ABSOLUTNIE NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, zaciągnięcie kredytu lub podania haseł i kodów dostępu do rachunków bankowych.
Jeżeli odbierzemy telefon od policjanta który poinformuje nas o prowadzonych działaniach i poprosi o współpracę będzie to próba oszustwa. Pamiętajmy, że wybierając nr 112 czy 997 należy najpierw prawidłowo rozłączyć się z poprzednim rozmówcą. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich. Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel. 29 746 92 00 lub 997 albo 112.
Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami, o osobach, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia oszczędności ich życia.

 

sierż. szt. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony