Kupując przez internet uważaj na oszustów - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kupując przez internet uważaj na oszustów

Pośpiech i ciągły brak czasu powoduje, że coraz częściej decydujemy się na zakupy poprzez internet. Pamiętajmy, że jest to idealne narzędzie służące oszustom. Dlatego apelujemy aby podczas „internetowych” zakupów kierować się rozsądkiem.

Nie ma miesiąca w którym do ostrowskiej Komendy nie zgłosiłaby się osoba która padła łupem internetowych oszustów. Większość oszustw ma podobny przebieg. Zgłaszający oszustwo za pośrednictwem portalu zakupują towar najczęściej odzież lub telefony komórkowe, wpłacają całą kwotę na podany nr rachunku i czekają z niecierpliwością. Czas mija a zakupionego telefonu lub odzieży nie otrzymują. Wtedy zgłaszają oszustwo na Policji. Internetowe zakupy nie zawsze muszą skończyć się w ten sposób. Z pewnością są wygodne, nie trzeba wychodzić z domu, ponadto kuszą atrakcyjnymi cenami. Właśnie atrakcyjne ceny towaru powinny wzbudzić nasze podejrzenie.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup danego telefonu czy odzieży, sprawdźmy czy sklep posiada siedzibę „w realnym świecie”oraz nr telefonu. Korzystając z portali aukcyjnych sprawdźmy przed zakupem komentarze oraz opinie wydane przez klientów. Super oferty cenowe powinny wzbudzić nasze podejrzenie. Jeśli ten sam telefon jest tańszy niż w innym sklepie, to może to być próba oszustwa.

Przed zakupem obejrzyjmy zdjęcia towaru, a nawet zwróćmy się z prośbą do sprzedawcy o nadesłanie dodatkowych.

Obowiązkiem każdego sprzedawcy jest podanie formy płatności oraz sposobu dostarczenia zakupionego towaru. Należy wrócić na to uwagę. Najbezpieczniejszą formą jest wybranie opcji płatności za pobraniem. Wpłacanie zaliczki a nawet całej kwoty przed otrzymaniem towaru jest ryzykowne, narazimy się na niepotrzebne nerwy a w ostateczności możemy również stracić pieniądze.

Do momentu otrzymania towaru zachowajmy dokumenty związane z zakupem oraz potwierdzenie zapłaty do chwili otrzymania towaru. Te dokumenty będą niezbędne jeśli padniemy ofiarą nie uczciwego sprzedawcy a wizyta na Policji okaże się koniecznością.

st.sierż. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony