Aktualności

Pilnujmy swoich dzieci by były bezpieczne

Data publikacji 03.08.2020

Wakacje, okres urlopowy nie zwalnia nas z obowiązku sprawowania opieki nad naszymi dziećmi. Pamiętajmy, że maluchy ciekawskie otaczającego świata potrafią nagle zniknąć z oczu. Wówczas jest to stres zarówno dla dzieci jak i ich rodziców czy opiekunów. Pamiętajmy aby zapewnić odpowiednią opiekę najmłodszym.

Wczoraj rano mieszkanka powiatu ostrowskiego, zgłosiła, że spotkała na drodze 3-letnią dziewczynkę idącą bez opieki osoby dorosłej. Kobieta zaopiekowała się dzieckiem i powiadomiła Policję. Dziewczynka nie potrafiła powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka. Policjanci rozpoczęli poszukiwania rodziców, po niespełna dwóch godz.  pojawiła się mama dziecka. Kobieta oświadczyła, że przyjechała z córką w odwiedziny do koleżanki i nie zauważyła, że gdy jej pociecha wyszła z domu na ulicę. Na szczęście, samodzielny spacer dziecka zainteresował przypadkowa osobę i dzięki temu dziecko zdrowe, wróciło pod opiekę matki.

Przypominamy rodzicom o odpowiedniej opiece na dziećmi:

- zwracajmy uwagę dziecku aby nie oddalało się od nas,

- jeżeli dziecko potrafi mówić zadbajmy, aby znało swoje dane oraz miejsce zamieszkania, a nawet nr telefonu do rodziców,

- przebywając na plaży na strzeżonym kąpielisku uczmy dziecko, że w przypadku zagubienia powinno zgłosić się do ratownika,

- podczas kąpieli nie spuszczajmy dziecka z oczu, nie pozwalajmy na oddalanie się od brzegu,

- uczulmy dziecko przed kontaktem z nieznanymi osobami oferującymi różnego rodzaju prezenty.

Drogi rodzicu, pamiętaj, że miejsce zabawy powinno być dla dziecka bezpieczne z dala od jezdni i różnego rodzaju stawów, rzek. Mali rowerzyści mogą poruszać się po jezdni tylko pod opieką osoby dorosłej. Dziecko pozostawione nawet na chwilę bez opieki może stać się ofiarą przestępstwa lub ulec poważnemu wypadkowi.

Autor: mł. asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony