Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne próby oszustwa na Policjanta i funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego

Oszuści nadal stosują metodę na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Wczoraj po południu próbowano oszukać trzech seniorów z Ostrowi Mazowieckiej, na szczęście bezskutecznie.

Sposób działania sprawców.
Na początku był telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Fałszywy policjant zapytał dlaczego 77-letnia mieszkanka Ostrowi Mazowieckiej nie stawiła się na wezwanie do Komendy. Podczas rozmowy „fałszywy policjant’ oznajmił, że dowód osobisty kobiety został podrobiony dlatego powinna obawiać się o pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym. Kobieta rozłączyła się, następnie powiadomiła o tym telefonie dyżurnego ostrowskiej Komendy.

Ten sam telefon odebrała 61-letnia mieszkanka Ostrowi Mazowieckiej. Historia przedstawiona przez fałszywego policjanta brzmiała tak samo. Gdy kobieta poprosiła o dane „fałszywego policjanta’ ten rozłączył się.

Ostatnią osobą która próbowano oszukać był 64-letni ostrowianin. Do 64-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z Warszawy. Podał imię i nazwisko oraz 4 cyfrowy identyfikator. W trakcie rozmowy oświadczył, że rozpracowuje gang oszustów i podczas przeszukania odnalazł dowód osobisty 64-latka. Poprosił o pomoc w prowadzonej sprawie, ponieważ dowód mógł być wykorzystany do zaciągnięcia kredytu przez sprawców. „Fałszywy policjant” zasugerował aby 64-latek wypłacił z banku pieniądze. W drodze do banku i wypłacie pieniędzy miał towarzyszyć 64-latkowi przysłany mężczyzna. Dla potwierdzenia autentyczności, zasugerował aby bez rozłączania się 64-latek wybrał nr 997. W słuchawce usłyszał głos innego mężczyzny który potwierdził, że ta osoba jest funkcjonariuszem Policji. Następnie rozmowa została ponownie przekierowana do „fałszywego policjanta”który poprosił o podanie nr telefonu komórkowego za pomocą którego ustalą szczegóły dalszego postępowania. „Fałszywy policjant” nie zadzwonił ponownie. Wszystkie telefony zostały wykonane na numery stacjonarne.

W związku z tymi zdarzeniami apelujemy do starszych mieszkańców powiatu ostrowskiego o ostrożność.

Oszuści działają bezwzględnie tak manipulują rozmową, aby "wyciągnąć" jak najwięcej informacji a potem wykorzystać starszą osobę.
Nie podajmy przez telefon kwoty posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy.
Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach przez telefon. Absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy im lub innej „przysłanej” osobie.
Jeżeli odbierzemy telefon i ktoś będzie próbował nas oszukać, mówiąc że jest policjantem zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich.

Apelujemy, aby przestrzec rodziców i dziadków, że są osoby, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy.
Zwróćmy uwagę na osoby starsze mieszkające samotnie.
Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel 29 746 92 00 lub 997 albo 112.

 

st.sierż. Marzena Laczkowska
 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony