Aktualności

Ostrowscy policjanci apelują !!! Noś odblaski, świeć dobrym przykładem.

Data publikacji 10.12.2020

Pogoda za oknem nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednią widoczność. Zimą ostrowscy policjanci szczególnie uważnie zwracać będą uwagę na osoby piesze i rowerzystów oraz ich wyposażenie w elementy odblaskowe.

Gęsta mgła, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, to częsty scenariusz z jakim trzeba liczyć się w czasie zimy. Taka aura nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. W tym okresie przyczyną wypadków może być nieodpowiednia widoczność. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Takie osoby w zderzeniu z innym pojazdem doznają najczęściej bardzo poważnych obrażeń, które wielokrotnie okazują się śmiertelne. Najlepszym sposobem, aby zadbać o bezpieczeństwo jest korzystanie z elementów odblaskowych.

Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi 60-75 metrów, a pieszy bez odblasków zauważony zostaje z odległości 30 metrów. Co to oznacza, każdy wie. Ale już przy elementach odblaskowych kierowca widzi pieszego 150-200 metrów wcześniej. To właściwy czas na reakcję i manewry gwarantujące bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że korzystanie z odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym, to obowiązek. Mundurowi przypomina, że to dzięki elementom odblaskowym pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze. Warto pamiętać, że to właśnie odblaski w wielu przypadkach ratują ludzkie zdrowie i życie.


 


 

sierż szt. Marcin Jeliński.

 

Powrót na górę strony