Mieszkanka powiatu ostrowskiego padła ofiarą "oszustwa na funkcjonariusza CBA"
Wczoraj niespełna 60-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego padła "ofiarą" fałszywego funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Wczoraj przed południem do niespełna 60-letniej mieszkanki powiatu ostrowskiego zadzwonił na nr stacjonarny mężczyzna przedstawiający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyzna po przedstawieniu się zapytał czy w ostatnim czasie nie udostępniała innym osobom swojego dowodu osobistego. Następnie „fałszywy funkcjonariusz CBA” poinformował, że doszło do próby wyłudzenia kredytu gdzie osoby posługiwały się dokumentem mieszkanki powiatu ostrowskiego. Mężczyzna twierdził, że prowadzi akcję mającą na celu zatrzymanie sprawców i dlatego ważna jest współpraca. Ponadto straszył kobietę odpowiedzialnością karną oraz oznajmił, że sprawę nadzoruje Prokurator. ”Fałszywy funkcjonariusz” polecił kobiecie aby nie rozłączając się wybrała nr 997, wówczas odezwał się inny mężczyzna i potwierdził prowadzenie w/w sprawy. Następnie kobieta podała nr tel komórkowego, mężczyzna uprzedził, że akcja jest tajna i nikt nie może się o niej dowiedzieć. Tuż po zakończeniu rozmowy prowadzonej przez tel stacjonarny mężczyzna zadzwonił na tel komórkowy. Wypytał o sposób prowadzenia rachunku bankowego oraz o jego stan. Następnie podał dane do przelewu, twierdząc, że będzie on miał charakter fikcyjny służący zatrzymaniu osób, po akcji pieniądze zostaną zwrócone. Kobieta poszła do banku w którym posiadała rachunek bankowy, mężczyzna podczas całej akcji był z nią w kontakcie telefonicznym, zastrzegł, że nie mogą się rozłączyć. Ponadto kobieta nie mogła o całej akcji informować pracownika banku. Po wykonaniu przelewu na podany przez mężczyznę nr rachunku bankowego pokrzywdzona miała jeszcze przez około godz. nie rozłączać się. Na zakończenie rozmowy „fałszywy funkcjonariusz” oznajmił, że około godz. 14:00 osobiście spotka się z kobietą aby porozmawiać.
Jeszcze raz apelujemy aby absolutnie nigdy nie podawać przez telefon haseł i kodów do rachunku bankowego, kwot posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub w banku. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy i nie przelewajmy żądanych kwot na wskazywany rachunek bankowy.
Nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji/CBA ABSOLUTNIE NIGDY w rozmowie telefonicznej nie informują o prowadzonych działaniach i nie proszą o współpracę polegającą na przekazywania lub przesyłaniu na konto bankowe zgromadzonych oszczędności.
Jeżeli odbierzemy telefon od "fałszywego policjanta"/"funkcjonariusza CBA", który poinformuje nas o prowadzonych działaniach i poprosi o współpracę będzie to próba oszustwa. Pamiętajmy, że wybierając nr 112 lub 997 należy najpierw prawidłowo rozłączyć się z poprzednim rozmówcą. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie bliskiej osobie. Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać do dyżurnego KPP w Ostrowi Mazowieckiej pod nr tel. 47 704 42 00 albo 112.
mł.asp. Marzena Laczkowska