BEZPIECZNY DOM I MIESZKANIE- APEL POLICJI - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

BEZPIECZNY DOM I MIESZKANIE- APEL POLICJI

Data publikacji 08.02.2021

Ostrowscy policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu ostrowskiego o odpowiednie zatroszczenie się o swój dobytek i wzmożenie swojej czujności.

Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne - im więcej cennych rzeczy, tym zabezpieczenia powinny być lepsze, a co za tym idzie, niestety i droższe. Jednak poza rozwiązaniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu domu lub mieszkania odgrywają także tzw. "bezpieczne postawy".

Pamiętajmy, że sprawcy przyglądają się zwyczajom domowników. Notują godziny opuszczania przez nich domów, to, czy jest pies, alarm, jak daleko są najbliższe zabudowania, czy sąsiedzi są wystarczająco czujni, jakimi samochodami jeżdżą właściciele, czy na placu jest oświetlenie, ilu jest domowników, szacują wstępnie stan majątkowy przyszłych pokrzywdzonych oceniając wygląd domu, ogrodu, samochodów, itd.

Dlatego też, po zmroku warto zaciągać zasłony lub żaluzje, nawet gdy pokoje znajdują się na wyższych piętrach. Odsłonięte okna pozwalają bowiem poznać sprawcom rozkład pomieszczeń i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty. Tu, pojawia się kolejna wskazówka, żeby nie trzymać wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowajmy również pieniędzy do szafy, łóżek, doniczek czy pod dywan itp. miejsca ponieważ są bardzo popularne i przez to doskonale znane złodziejom.

Często też, jednym z punktów przygotowań sprawców do włamania jest ich osobista wizyta w domu, barze, sklepie przyszłego pokrzywdzonego. ''Rabuś'' przedstawia się wówczas jako sprzedawca dywanów, kartek świątecznych, filtrów do uzdatniania wody, pracownika gazowni, itp. Nie opowiadajmy więc w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżamy na wypoczynek za granicę czy do rodziny. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie. Gdy wyjeżdżamy na dłużej, warto zostawić znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje bowiem, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Dobrą praktyką jest także zwrócenie się o pomoc do sąsiadów, aby zabierali ulotki spod drzwi, a przyjaciółkę, aby przychodziła i otwierała okna oraz zapala światła. Świetnie sprawdza się także zainstalowane urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.

Pamiętajmy, że włamywacze potrzebują od 5 do 10 minut na to, żeby dostać się do wnętrza domu, przeszukać go i skraść wartościowe rzeczy, głównie gotówkę, biżuterię, sprzęt elektroniczny a nawet antyki. Najczęściej wybierają domostwa słabo widoczne dla sąsiadów, czyli np. takie, które „chroni” gęsty i wysoki szpaler tui. Włamywacze, przed pokonaniem zabezpieczeń, sprawdzają miejsce kilkukrotnie dzwoniąc i pukając do drzwi. Upewniają się, czy na pewno nie ma domowników w środku. Dopiero wówczas kierują się na tyły budynku, gdzie najczęściej znajdują się okna balkonowe. Po ich podważeniu, bez większych problemów dostają się do środka i po krótkiej chwili wychodzą z łupami.

W takich sytuacjach w schwytaniu przestępców nieoceniona jest pomoc przypadkowych przechodniów, sąsiadów czy po prostu rodziny.

Przekazanie policjantom tak szczegółowych danych, jak te wymienione poniżej, mogą okazać się dużym ułatwieniem w wytypowaniu sprawców.

Warto więc zapamiętać:

-rysopisy podejrzanych osób, które ostatnio odwiedziły nasze domy,

-numery rejestracyjne samochodów, które przez dłuższy czas parkowały pod naszym domem lub w jego okolicach

-podejrzanych klientów w sklepie, raczej rozglądających się po ścianach w poszukiwaniu zamontowanych kamer i alarmów, niż interesujących się artykułami oferowanymi do sprzedaży

- zawiadomić policję, gdy zaniepokoją odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów, nagła ich przeprowadzka, wyjący w nocy pies, czy wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki

- musimy również wiedzieć, że w przypadku stwierdzonego już włamania nie należy niczego dotykać, nie zamykać okien i nie sprzątać

 

PAMIĘTAJMY! Nie ma lepszego zabezpieczenia domu, czy mieszkania niż dobry sąsiad. Niech nie irytuje nas, kiedy otwierają się jego drzwi, gdy przychodzą do nas goście lub kiedy kieruje wzrok w stronę naszej posesji. Możemy być bowiem pewni, że w momencie, kiedy przyjdzie złodziej, taki sąsiad zachowa się podobnie i jeżeli coś go zaniepokoi, zareaguje. Sami też interesujmy się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej czy przy furce sąsiada.

Jeśli zauważyłeś coś niepokojącego

DZWOŃ!!!

Telefon 112 lub Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej 47 70 44 200

 

sierż. szt. Marcin Jeliński.

 

Powrót na górę strony