Fałszywi policjanci CBŚ nadal oszukują seniorów - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi policjanci CBŚ nadal oszukują seniorów

Niestety wczoraj doszło do kolejnego oszustwa seniora metodą na policjanta Centralnego Biura Śledczego. 71-latka straciła kilka tysięcy złotych.

Sposób działania sprawców praktycznie zawsze wygląda tak samo.
Na początku do 71-latki zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariuszkę Policji. Fałszywa policjantka zapytała dlaczego 71-letnia mieszkanka Ostrowi Mazowieckiej nie stawiła się na wezwanie do Komendy. Następnie rozmowę przejął mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Oznajmił, że prowadzi sprawę dotyczącą oszustów dokonujących przestępstw kredytowych i trwają działania mające na celu zatrzymanie tych osób. Nastepnie do rozmowy włączył się drugi mężczyzna podający się za prokuratora. Ten oznajmił, że nadzoruje śledztwo i w wyniku akcji policyjnej znaleziono sfałszowane dokumenty tożsamości klucze i dokumentację bankową 71-latki. Poproszono kobietę o pomoc w prowadzeniu sprawy i wypłatę wszystkich oszczędności jakie posiada w banku a następnie przekazanie ich funkcjonariuszom. 71-latka zgodnie z prośbą mężczyzn wypłaciła pieniądze z banku które pozostawiła w koszu na śmieci przy ul. 3-go Maja. Ponadto kobieta udała się do dwóch banków gdzie po namowie w/w mężczyzn miała zaciągnąć kredyty. 

Kolejny raz apelujemy do starszych mieszkańców powiatu ostrowskiego o ostrożność.

Oszuści działają bezwzględnie tak manipulują rozmową, aby "wyciągnąć" jak najwięcej informacji a potem wykorzystać starszą osobę.
Nie podajmy przez telefon kwoty posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy i absolutnie nie pozostawiajmy ich na ulicy ani nie przekazujmy ich obcym osobom.
Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji ABSOLUTNIE NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach przez telefon. Absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy im lub innej „przysłanej” osobie.
Jeżeli odbierzemy telefon i ktoś będzie próbował nas oszukać, mówiąc że jest policjantem zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich. Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel. 29 746 92 00 lub 997 albo 112.

Apelujemy, aby przestrzec rodziców i dziadków, że są osoby, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy.
Zwróćmy uwagę na osoby starsze mieszkające samotnie.
 

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony